Autosuv.sk

Ostatné

Svietiaca kontrolka motora: Čo sa skrýva pod týmto postrachom? (archív)

Kontrolky motora sa mnohí boja ako čert kríža. Vo väčšine prípadov však jej rozsvietenie nemusí vôbec znamenať taký veľký problém, ako si myslíte. Spísali sme pre vás, čo všetko môže znamenať a ako ju správne "prečítať."
Svietiaca kontrolka motora: Čo sa skrýva pod týmto postrachom? (archív)

Motor je oveľa všeobecnejší pojem, ako si laici myslia. Pod motorom sa okrem samotného kovového bloku rozumejú aj piesty, vstrekovače, rôzne ventily a desiatky ďalších komponentov. Keď teda zasvieti kontrolka motora, zle môže byť prakticky čokoľvek. A to nie je tá negatívna stránka celej problematiky, ale práve tá pozitívna.

Iste, môže to vyznieť hlúpo. No z nášho okolia i vlastnej skúsenosti vieme, že pri rozsvietenej kontrolke motora zachváti väčšinu panika, či s autom ešte vôbec môže pokračovať v jazde. V momente rozsvietenia tejto mystickej a neurčitej kontrolky sa našej panike ani nedá čudovať. Na upokojenie ale môžeme uviesť hneď niekoľko argumentov

Upokojte sa

Ešte v autoškole sme sa učili, aký význam majú farby jednotlivých indikátorov. Zelené sú napríklad smerovky alebo zapnuté stretávacie svetlá. Je to preto, lebo nehlásia žiadne nebezpečenstvo, iba vás informujú o funkcií niektorých systémov auta. Opačným extrémom sú červené, ktoré hlásia vážny problém a je nutné pri nich okamžite odstaviť auto a vypnúť motor.

Hovoríme napríklad o indikátore nízkeho tlaku oleja. Tou strednou kategóriou sú oranžové. Tie si vyžadujú vašu pozornosť a riešenie problému, nie však okamžitý zásah. Väčšinou. Typickým príkladom je hladina vody v ostrekovačoch. Ak ju nedolejete, auto nepokazíte. Mali by ste sa však čím skôr zastaviť a doplniť ju, pretože hrozí, že sa budete musieť na cestu pozerať cez otvorené okienko.

Podobným prípadom je vo väčšine situácií aj kontrolka motora. Je oranžovej farby a indikuje nejakú poruchu, na ktorú neexistuje samostatná ikonka. Väčšinou ide o drobnosti v motore ako napríklad neštandardné hodnoty niektorých ukazovateľov. Inými slovami, ak by išlo o skutočne kritický problém, rozsvieti sa spravidla červená kontrolka s konkrétnym problémom a nie všeobecný oranžový indikátor motora. 

Ani tu však nič nezanedbajte. Po rozsvietení jazdite opatrne, motor extrémne nenamáhajte. Sledujte jeho prejavy a ak by sa podľa vás niečo vymykalo normálu, s návštevou servisu určite neotáľajte. Takouto zmenou môže byť napríklad znížený ťah motora, väčšie klepanie, zvláštne zvuky. Ak si nič podozrivé nevšimnete, návšteva servisu chvíľu počká.

Kedy ide o závažný problém?

Pri štartovaní auta sa najprv rozsvietia všetky kontrolky, ktoré následne zhasnú. Tento proces si už ani neuvedomujeme, keď štartujeme rutinovane. Ak sa však kontrolka motora (alebo akákoľvek) v tejto fáze nerozsvieti, zvýšte pozornosť. Pravdepodobne ide o poruchu samotnej kontrolky, ktorá ale môže zabrániť tomu, aby ste odhalili väčšiu poruchu. Táto nefunkčnosť si nevyžaduje okamžitú opravu, no tiež nečakajte dlho.

Problém, ktorý si naopak vyžaduje okamžitú opravu odhalíte tak, že kontrolka motora bliká. Nevravíme, že musíte ihneď odstaviť motor, no s autom nejazdite dlho a dohodnite si termín návštevy ešte v ten deň. Ak uvidíte blikajúce svetlo, môže napríklad vynechávať valec. Napokon, v tomto prípade už budete na prejavoch motora prítomnosť problému určite cítiť.

Kontrolka motora pri štartovaní Čo to znamená Čo treba robiť
Zasvieti a zhasne Prebehla bežná kontrola Nič. Všetko je v poriadku
Nezasvieti Chyba kontrolky Vymeniť kontrolku
Ostane svietiť V motore je chyba Sledovať prejavy motora počas jazdy a navštíviť servis
Začne blikať V motore je závažnejšia chyba Navštíviť servis bezodkladne

 

Tagy

Pokračovať v čítaní