Autosuv.sk

Ostatné

Tatranský Oldtimer 2019 sa niesol v znamení filmu Anděl na horách

Účastníci veteránskeho zrazu prispeli na dobrú vec a pritom predviedli skvosty zo svojich garáží.
Tatranský Oldtimer 2019 sa niesol v znamení filmu Anděl na horách

Účastníci veteránskeho zrazu prispeli na dobrú vec a pritom predviedli skvosty zo svojich garáží.

Ako každý rok, aj tento som mala možnosť s rodinou sa zúčastniť zrazu Tatranský Oldtimer, pod vedením Martina Mladoňa (ďalej len Martin). Je to jeden zraz z mnohých, no človek sa naň teší celý rok. Veterány, dobovo vyobliekaní ľudia a Tatry sú vždy úžasná a neodolateľná kombinácia.

Tatranský Oldtimer 2019

Cieľom každého zrazu je vždy dobrá atmosféra, krásne autá a spojenie dobrých ľudí okolo seba. Ľudia, čo sú každoročne účastníkmi tohto zrazu, vedia, že Martinovi sa darí zakaždým zraz posunúť na vyššiu úroveň. Ani tento rok Martin nezaháľal a prekvapil nás ďalšími vecami. Najlepšia vec, ktorú dokážete vytvoriť na zraze je, že sa tam môžete cítiť ako doma, ako jedna veľká šťastná rodina. A čo robí rodina? Pomáha si navzájom.

Dobrá myšlienka a činy sú vždy viac ako len slová. Vďaka všetkým účastníkom zrazu sa v rámci zbierky a dražby nádherných obrazov pani Věry Hejdovej a pána Yuriyho Shevchuka podarilo vydražiť čiastku 40 000 Kč (cca 1 600 eur) pre Fakultnú nemocnicu v Ostrave – neonatologické oddelenie. Preto hlavne veľké ďakujem patrí všetkým organizátorom a účastníkom zrazu, ktorí sú nielen ochotní na vlastné náklady sa podeliť o autá v zmysle výstavy vozidiel a tým aj udržiavať históriu, ale vedia sa podeliť aj o finančnú podporu pre dobrú vec. Vtedy sa ukáže charakter človeka. Som rada, že sme mohli byť toho súčasťou, využiť takúto príležitosť a spraviť niečo dobré.

Tatranský Oldtimer 2019

Súčasťou zrazu boli aj vzácni hostia. Profesor MUDr. Ján Pirk - kardiochirurg, ktorý ako prvý v ČSR transplantoval srdce a profesor MUDr. Pavel Pafko - chirurg, ktorý prvý v ČSR transplantoval pľúca. Ako podotkol Martin: „mať vedľa seba takých ľudí, je naozaj cťou“. Atmosféru zrazu dopĺňali dobovo oblečení ľudia a aj nádherné historické vozidlá a motocykle. Na zraze boli naozaj skvosty, ako napríklad: Lorraine Detrich (1907), Buick 10 (1908), Peugeot Bébé (1913), Rolls Royce 20HP (1926), Cadillac V16 (1932), Ardie 500 (1932), 2x Zbrojovka Z4 (1934), Tatra 77 (1934), Horch 855 special roadster (1937), Horch 951 (1937), Horch 930 (1937), Horch 833 sport cabrio (1937), Alvis 4 door cabrio (1938), Škoda 256 B valník (1945) a mnoho mnoho ďalších. Celkovo na zraze bolo 85 historických vozidiel/motocyklov a každý jeden bol nádherný skvost.

Spanilá jazda viedla z Tatranskej Lomnice do parku kaštieľa Strážky, kde bola výstava vozidiel, ďalej sme išli na obed do Ždiaru - Strachan Ski centrum a záver bol v parku Tatranskej Lomnice, kde bolo Concours d´Elegance o pohár primátora Vysokých Tatier popri sprievodnej hudbe vokálneho tria sestier Havelkovych.

Tatranský Oldtimer 2019

Tento zraz má svoj určitý charakter a zachováva si aj svoju symboliku. Už od začiatku je celý zraz vedený pod záštitou filmu - Anděl na horách (1955), pričom aj hlavné dianie pre účastníkov je v retro Hoteli Morava v Tatranskej Lomnici, kde sa aj tento film natáčal. Každoročne hlavnú cenu predstavuje cena Anděla na horách, ktorú tento rok získali manželia Beranovci s vozidlom Lorraine.

Ďalšia, už tradičná cena je fotka auta pre každého s jeho najkrajším vlastným vozidlom/motocyklom. Pre organizátora je vždy ťažké vybrať najkrajší stroj, ktorý by ocenil, lebo sám vie, že každé auto je nádherné a najradšej by ocenil všetkých. Preto aj organizátor Martin každoročne dáva každému účastníkovi fotku s najkrajším autom a priamo s aktuálnou fotkou z toho zrazu.

Tatranský Oldtimer 2019

Na záver by som len povedala, že tento ročník bol pre mňa osobne jedno veľké prekvapenie. Nielen, že pre mňa s rodinou to bola premiéra s novým deduškom Essex super six z roku 1931, ale mala som možnosť sa ho zúčastniť aj ako šoférka. Prekvapenie nastalo predovšetkým vtedy, keď organizátor Martin vyhlásil cenu za najlepšiu šoférku a vyslovil moje meno. Nesmierne ma to potešilo a takú cenu si naozaj veľmi vážim. Verím, že na zraze uvidím oveľa viac žien za volantom staručkého veterána.

Chcem ešte raz poďakovať všetkým organizátorom za to, že niečo také organizujú a všetkým sympatizantom tohto zrazu. Budem len veriť, že takýchto akcií bude viac a viac. Ako aj dobrých ľudí, ktorých na takých akciách človek môže stretnúť. Celý zraz sa vydaril na výbornú.

Foto: Marian Bazala

Text: Erika Mošková

Tagy

Pokračovať v čítaní