Autosuv.sk

Ostatné

Tatranský Oldtimer 2021 navštívila "Bertha Benzová"

Na predvádzacej ploche sa objavila aj Bertha Benzová na prvom motorovom vozidle z roku 1888.
Tatranský Oldtimer 2021 navštívila "Bertha Benzová"

Aj tohto roku nás s radosťou prijal pod svoje krídla retro hotel Morava. Tento tatranský  hotel, ktorý si zahral vo filme Anděl na horách, je vždy v júli útočiskom pre 60 starčekov na kolesách a ich posádky.. Písať, ktorý starček bol najkrajší, sa nedá, každý bol krásny a cenný. Naši bratia z druhého brehu Moravy vymenili šortky a šľapky s ponožkami za dobové oblečenie a vyrazili na trať. Tatranci sa veru mali na čo pozerať.

Najväčšie prekvapenie sme zažili na súťaži elegancie v Tatranskej Lomnici. Zrazu sa na predvádzacej ploche objavila Bertha Benzová na prvom motorovom vozidle z roku 1888. Šumná manželka pána Carla Benza kostrbatou nemčino - slovenčinou nám vyrozprávala príbeh starý 133 rokov o tom, ako sa rozhodla ukázať, že manželov motorwagen je vhodný aj na dlhšie cesty, nielen na vozenie okolo maštale. 

V auguste 1888 bez vedomia svojho manžela sa vydala na dlhú 100-kilometrovú predvádzaciu púť z Mannheimu, kde rodina žila, do Pforzheimu k jej rodičom. Cestovala s dvoma synmi vo veku 13 a 15 rokov, ktorí vedeli vozidlo obsluhovať. Počas cesty sa posádka moderného dopravného prostriedku musela vyrovnať s mnohými technickými problémami. Pani Bertha ich vyriešila prakticky. Ihlicou do vlasov prečistila karburátor, podväzkom nahradila predratú izoláciu káblov, sedliakov na poli využila pri tlačení automobilu do kopca a benzín doplnila v lekárni.

Pri dobrodružnej ceste sa spotrebovalo na chladenie motora 150 litrov vody. Jej cesta mala veľký úspech a dostala sa aj na stránky tlače. Týmto reklamným ťahom pani Bertha preukázala, že motorové vozidlo jej manžela má svoje miesto v modernom svete. 

Tak a rozprávke je koniec. Po víkende, keď sme na 100-kilometrovej trase ukázali Tatrancom históriu na kolesách, sme sa s radosťou rozišli v nedeľu domov. Ozaj, boli sme vlastne pod Vysokými Tatrami, lebo mraky nám schovali tie krásne štíty?? Možno o rok sa nám Tatry ukážu v plnej kráse, a ak to korona povolí, tak nás Morava prichýli!!!

Foto a text: Marián Bazala

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní