Autosuv

Ostatné

Telefóny už nabijeme bezdotykovo kdekoľvek v aute

Stačí ho držať v ruke, alebo položiť prakticky kdekoľvek v aute a telefón sa bude neustále nabíjať. Bezdrôtové nabíjanie sa v tomto prípade stáva aj bezdotykovým.
Telefóny už nabijeme bezdotykovo kdekoľvek v aute

Stačí ho držať v ruke, alebo položiť prakticky kdekoľvek v aute a telefón sa bude neustále nabíjať. Bezdrôtové nabíjanie sa v tomto prípade stáva aj bezdotykovým.

Bezdrôtové nabíjanie mobilov sa stáva pomerne bežnou súčasťou výbavy auta a objednať si ho možno aj pri kúpe lacnejších vozidiel. Funguje jednoducho, stačí položiť telefón na nabíjaciu plochu a už nabíjate. Ide síce o bezdrôtové nabíjanie, ale nie bezdotykové. Takýto spôsob nabíjania mení spoločnosť Yank Technologies vďaka technológii, ktorú predstavila na výstave CES v Las Vegas. Pomocou trojrozmerných antén a zosilňovačov možno telefón nabíjať bezdrôtovo, kdekoľvek v aute bez toho, aby ste ho museli položiť z ruky. Yank Technologies ponúka svoje riešenie pre automobilky a je schopná prispôsobiť zariadenia požiadavkam automobiliek. Vie meniť vonkajší tvar zariadení, obsahujúcich antény a zosilňovať tak, aby sa prispôsobila interiéru a možnostiam vozidla. Naraz možno v aute nabíjať viacero zariadení od telefónov až po nabíjateľné "kľúče" pre bezkľúčové systémy.

Yank Technologies využije vo vozidle viac zariadení s názvom Motherbox, ktoré umožňujú bezdotykové nabíjanie. Takéto zariadenia ponúkajú aj domov a dokážu nabíjať na vzdialenosť od 25 do 50 cm v závislosti od veľkosti. Naraz dokáže jedno zariadenie nabíjať dva resp. štyri telefóny v prípade väčšieho Motherboxu (rozmery približne 15x15 cm). Cena zariadenia sa pohybuje od 89 do 99 dolárov (80 až 89 eur). Automobilky by mali dostať pri odbere obrovského množstva špeciálne upravených Motherboxov výraznú zľavu.

Takto vyzerá Motherbox, určený pre domáce použitie.

Mnohých určite hneď napadne, že vystavenie sa viacerým bezdrôtovým nabíjačkám, ktoré dokážu nabíjať na väčšiu vzdialenosť nemusí byť prospešné zo zdravotnej stránky. Podľa spoločnosti Yank Technologies sa netreba ničoho obávať. Systém emituje len radiáciu s hodnotou 0,06 W/kg. Pre porovnanie, telefón položený na ucho, emituje od 1,1 po 1,5 W/kg.

Nový spôsob nabíjania telefónov inak nie je prvým systémom bezdotykového nabíjania v automobilovom priemysle. Automobilky ho chcú využiť aj pri nabíjaní elektrifikovaných vozidiel. Pred pár rokmi nám prezentovalo takúto možnosť BMW, ktoré ju pri demonštrácii využilo na nabíjanie plug in hybridu. Vozidlo presne navigovalo šoféra, aby zaparkoval presne nad nabíjacou platňou a následne sa začalo nabíjať bez nutnosti vyberať káble.

Tagy

Pokračovať v čítaní