Autosuv.sk

Ostatné

Tesla s experimentálnou batériou prešla na nabitie 1 210 km

Batériu do Tesly namontovala spoločnosť ONE a počas decembrového testu prešla na jedno nabitie 1 210 km.
Tesla s experimentálnou batériou prešla na nabitie 1 210 km

Informácie o nových a lepších batériách pre elektromobily prichádzajú každú chvíľu. Dnes zverejnila informácie o svojom experimentálnom prototype aj spoločnosť Our Next Energy, Inc. (ONE). Ide o startup, ktorý vznikol len v roku 2020, ale už ho stihlo podporiť BMW, či miliardári Bill Gates a Jeff Bezos.

Prvým produktom od spoločnosti ONE bude batéria Aries s kapacitou 79 kWh. Na trh sa dostane už v tomto roku. Oveľa zaujímavejšou batériou je model GeminiTM, ktorý sa dostane na trh v roku 2023. Experimentálny prototyp tejto batérie prispôsobili konštruktéri vozidlu Tesla Model S a v reálnej premávke s ňou dokázali na jedno nabitie prejsť aj 1 210 km.

Celý test sa odohral ešte pred Vianocami a priemerná rýchlosť jazdy bola 88,5 km/h. Výsledok bol následne potvrdený aj testom tretej strany v laboratórnych podmienkach. Výsledok teoretického dojazdu bol v tomto prípade 1 419 km pri rovnakej priemernej rýchlosti.

Dnešné elektrické vozidlá sú menej využívané v dôsledku obmedzení dojazdu. Dokonca aj elektromobily s najvyšším dojazdom, ktoré sa dnes predávajú, nemajú podľa spoločnosti ONE dostatok energie potrebnej na prekonanie náročných podmienok, ako je jazda vysokou rýchlosťou, extrémne počasie, hornatý terén alebo ťahanie prívesov v reálnom svete.

Tieto faktory môžu viesť k strate viac ako 35 % dojazdu, čo spôsobuje nepohodlie a úzkosť na cestách. "Cieľom batérie ONE GeminiTM je eliminovať dojazd ako prekážku pre akceptovanie elektrického vozidla, a to zdvojnásobením dostupnej energie na palube v rovnako veľkom balení,“ povedal Mujeeb Ijaz, zakladateľ a šéf ONE.

Všetky parametre batérie nepoznáme, neviem aká je jej hmotnosť a schopnosť zachovať si svoju kapacitu počas životného cyklu. Určite však vyniká svojou kapacitou 203,7 kWh (v čase písania článku majú TOP batérie v osobných autách približne 100 kWh). Pod článkom nájdete aj krátke video z decembrového testu dojazdu.

 

Pokračovať v čítaní