Autosuv

Ostatné

Toto sedadlo v aute je najbezpečnejšie (archív)

Vedcom sa pred niekoľkými rokmi podarilo rozlúsknuť dilemu a definovať, ktoré sedadlo v aute je najbezpečnejšie. Výsledok vás iste prekvapí, no dáva zmysel.
Toto sedadlo v aute je najbezpečnejšie (archív)

Tvrdenie, že niektoré miesta v aute sú bezpečnejšie ako iné, nie je mýtus. Štatistiky, ale aj simulácie dokázali, že podobne ako pri autobusoch a lietadlách, aj autá majú svoje bezpečné miesto. Pri automobiloch je však výsledok skúmania relatívne neočakávaný. Najbezpečnejším je totiž práve stredné sedadlo.

Miesto, na ktorom nikdy nikto nechce sedieť, pretože nemá priestor na nohy a je najužšie zo všetkých, označili vedci za najbezpečnejšie z jedného pragmatického dôvodu. Najväčšie množstvo nehôd spočíva v čelnom alebo bočnom náraze. I keď v sú v dnešnej dobe automobily vybavené airbagmi, ktoré chránia už azda vo všetkých smeroch, stále je najbezpečnejšie sedieť v čo najväčšej vzdialenosti od miesta nárazu. Tým sa prakticky zväčšuje deformačná zóna automobilu a vy riskujete menej.

Každé pravidlo má však svoje "ale." I keď vo väčšine áut je stredné sedadlo spomínanou istotou, existuje výnimka. Tou sú predovšetkým staré autá. Niektoré z nich sú ešte v strede vybavené pásmi s dvojbodovým upínaním, aké poznáme napríklad z lietadiel. Tieto pásy neposkytujú dostatočnú ochranu v prípade nehody.

Bezpečnostné úrady sa však vyjadrili, že každé sedadlo vybavené airbagmi a bezpečnostnými pásmi s trojbodovým upínaním je z hľadiska bezpečnosti dostačujúce.

zdroj: cars.com

Tagy

Pokračovať v čítaní