Autosuv.sk

Ostatné

Toyota chce jazdené vozidlá renovovať a opäť predávať

Jedno vozidlo by Toyota mohla predať až trikrát, kým ho definitívne zrecykluje. Renováciou zaručí jeho dlhšiu životnosť, čo bude mať zmysel najmä v prípade elektromobilu a jeho starnúcej batérie.
Toyota chce jazdené vozidlá renovovať a opäť predávať

Toyota chce zmeniť tradičný životný kolobeh vozidla. Dnes je najmä vo firmách bežný trojročný leasing, po ktorého skončení je auto predávané druhému majiteľovi. Toyota chce zvýšiť kvalitu predávaných jazdených vozidiel a natiahnuť životnosť vozidla aspoň na desať rokov, čo nie vždy býva pravidlom najmä v západnej Európe. Platí to najmä pre firemné vozidlá, ktorých nájazd môže byť po troch rokoch vysoký. V prípade elektromobilov to už môže znamenať aj výrazné zníženie kapacity batérie

Po skončení leasingu chce Toyota vozidlá modernizovať vo svojej fabrike v Británii a zvýšiť tak ich hodnotu. Druhý majiteľ by tak mal dostať auto, ktoré sa čo najviac približuje štandardom nového vozidla. Rovnaký proces chce japonský výrobca zopakovať aj po druhom majiteľovi a vozidlo predať aj tretíkrát.

Posledným krokom bude následná recyklácia vozidla na konci životného cyklu. Detaily celého procesu zatiaľ nepoznáme, ide však o zaujímavé riešenie ako predĺžiť životnosť vozidla pri zachovaní jeho kvality. Ako to bude asi vyzerať, naznačil rečníckymi otázkami Agustín Martín, prezident a výkonný riaditeľ Toyota GB.

"Ako ho zrecyklujeme? Ako opätovne použijeme rôzne časti, ktoré sú dôležité a možno ich použiť aj pre ďalší servis? Ako potom obnovíme batérie, znovu ich použijeme a zrecyklujeme? Ako použijeme časť materiálu na úplne nové vozidlo?" povedal Martín pre redakciu portálu Autocar.

Tagy

Pokračovať v čítaní