Autosuv.sk

Ostatné

Toyota podala patent. Jej autá sa budú pri parkovaní pohybovať bokom

Riešení, ktoré majú uľahčiť parkovanie jazdou doboku, už bolo viac. Bežne nimi však moderné vozidlá nedisponujú. Toyota by to chcela zmeniť.
Toyota podala patent. Jej autá sa budú pri parkovaní pohybovať bokom

Natáčanie všetkých štyroch kolies nie je v automobilovom priemysle novinkou. Využívalo sa už v minulosti a pred pár rokmi prišlo opäť do módy najmä vďaka Renaultu. Mierne natáčanie zadných kolies uľahčuje manévrovanie v úzkych priestoroch a zároveň umožňuje rýchlejšiu jazdu v zákrutách. Teraz sa objavili informácie o novom patente Toyoty, ktorý má hlavne uľahčiť parkovanie, s informáciou prišiel portál Cybertruck Talk. Natočenie všetkých kolies umožní vozidlám Toyoty pohyb doboku, čo výrazne uľahčí parkovanie. Vozidlo sa vďaka výraznému natočeniu všetkých kolies dokáže otočiť na mieste, prípadne pohybovať diagonálne.

Nový patent popisuje, ako sú kolesá namontované na konštrukciu, ktorá umožňuje ich výrazné otočenie. Patent však nie je o otáčacom mechanizme kolies, ale o spôsobe ovládania vozidla. Pre pohyb doboku a ovládanie natáčania kolies chce Toyota využiť napríklad aj ovládač smerových svetiel.

Uľahčenie paralelného parkovania nie je otázkou dnešných dní, či budúcnosti. Nie je to tak dávno, čo prezentovali čínski študenti malý elektromobil, schopný jazdy doboku. Výrazne staršie riešenie predviedol v roku 1951 Cadillac, ktorý využil vysúvateľné piate koleso. V praxi to vyzeralo asi takto.

S príchodom elektromobilov s elektromotorom na každom kolese je veľmi jednoduché meniť smer otáčania kolies. Vozidlá sa tak môžu točiť ako tank. Koncom minulého roka to predviedol americký výrobca Rivian.

Tagy

Pokračovať v čítaní