Autosuv.sk

Ostatné

Toyota si patentovala nový spôsob nabíjania elektromobilov

Spoločnosť Toyota si dala patentovať nový systém nabíjania, ktorý pomôže ušetriť na účtoch za elektrinu majiteľom elektromobilov a plug in hybridov.
Toyota si patentovala nový spôsob nabíjania elektromobilov

Toyota sa rozhodla vyvinúť systém, ktorý majiteľom elektromobilov a plug-in hybridov tejto značky umožní využívať batérie v autách ako zásobníky energie aj pre domácnosť. Za týmto účelom bol v amerických štruktúrach Toyoty v roku 2021 založený výskumný a vývojový tím EV Charging Solutions.

Jeho úlohou bolo vyvinúť taký systém nabíjania, ktorý by umožňoval prenos energie oboma smermi – zo siete do auta a aj naopak. Systém má zároveň uľahčiť každodenné používanie auta bez obáv o  dojazd.

Znížia účty za elektrinu

Keď sa auto s veľkou batériou začne využívať v dvojakej úlohe – ako dopravný prostriedok aj zásobník energie, prinesie to viacero výhod. Autá pripojené do systému automaticky odoberajú elektrinu, keď je lacná a v čase špičky ju dodávajú späť do siete. To sa premieta do znížených nákladov za elektrinu. Batéria auta ako zásobník energie je zároveň ochranou pri výpadku prúdu a umožňuje zvýšiť účinnosť fotovoltaických panelov na streche.

Nový systém umožní aj pripojiť do siete elektrické autá poháňané vodíkom. Palivové články vozidiel ako Toyota Mirai budú v tomto prípade externým generátorom, ktorý pri reakcii vodíka a kyslíka vyrába elektrinu.

Nový patent stabilizuje národný energetický systém

Systém vyvinutý odborníkmi z Toyoty umožní dodávateľom elektriny zmierniť špičky výkonu a uľahčiť efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Elektromobily a plug-in hybridy tak pomôžu znížiť zaťaženie siete počas špičiek.

"Integráciu elektrifikovaných vozidiel do elektrickej siete vnímame ako spôsob, ako ponúknuť pridanú hodnotu nielen vodičom, ale aj spoločnosti ako celku," povedal Max Parness, senior manažér integrácie siete v EV Charging Solutions.

Toyota v súčasnosti ponúka v Spojených štátoch štyri modely, ktoré je možné pripojiť k systému vyvinutému spoločnosťou EV Charging Solutions. Okrem elektrického SUV Toyota bZ4X a Toyoty Mirai bude táto možnosť dostupná aj pre dva plug in hybridné modely RAV4 Prime a Prius Prime.

Tagy

Pokračovať v čítaní