Autosuv.sk

Ostatné

Toyota Supra z filmu Rýchlo a zbesilo ide do dražby v Las Vegas

Auto, v ktorom herec Paul Walker zahral svoju najznámejšiu úlohu, bude možné kúpiť na aukcii spoločnosti Barrett-Jackson od 17. do 19. júna 2021 v Las Vegas.
Toyota Supra z filmu Rýchlo a zbesilo ide do dražby v Las Vegas

Vo filmovej sérii Rýchlo a zbesilo sú športové autá po výraznom tuningu rovnako dôležité ako hlavní hrdinovia. Jedným z najznámejších z prvej časti je oranžová  Supra A80 agenta Briana O'Connera. 

Supra štvrtej generácie, ponúknutá na predaj, je jedným z ôsmich exemplárov, ktoré boli použité pri nakrúcaní prvej časti filmovej série Rýchlo a zbesilo. V tomto konkrétnom aute Paul Walker skutočne nakrúcal niektoré scény. Preto je to skutočná senzácia na trhu zberateľských automobilov. V roku 2015 bola vydražená iná Supra z nakrúcania prvej časti filmu za 185-tisíc dolárov, hoci v nej Paul Walker nesedel ani raz.

Auto, ktoré ide do dražby teraz, je najdrahším exemplárom Supry, aká bola kúpená pre potreby filmu. Pod kapotou vozidla z roku 1994 pracuje preplňovaný motor 6-valcový s objemom 3,0 litra 2JZ-GTE spárovaný so 4-stupňovou automatickou prevodovkou. Tento motor je obľúbenou jednotkou tunerov vďaka svojej odolnosti a ľahkej úprave, o čom sa napokon dozvedáme aj z filmu. O tom, že auto agenta Briana O'Connera nie je sériovou Suprou, svedčia bočné prahy, predný spojler Bomex, mohutné hliníkové zadné krídlo APR a 19-palcové kolesá Racing Hart M5 Tuner značky  Dazz Motorsport.

Dva roky po prvej sérii sa auto objavilo aj v druhej časti série Rýchlo a zbesilo 2 ako Slap Jackova Supra zlatej farby. Neskôr jej opäť vrátili oranžovú farbu Lamborghini Diablo Candy Orange známu z prvej časti. Na karosériu sa vrátila aj nálepka Nuclear Gladiator autora Troya Lee. Aukčný dom Barret-Jackson potvrdzuje pravosť automobilu certifikátom.

Toyotu Supra štvrtej generácie A80 sériovo vyrábali od mája 1993 do augusta 2002. S ukončením predaja tohto modelu sa na niekoľko rokov z trhu stratila až do premiéry modelu GR Supra A90 v roku 2019. Išlo o najsilnejšiu a najagresívnejšiu generáciu v jej doterajšej histórii. Automobil bol aj v sériovej verzii vybavený veľkým zadným spojlerom a mal športový dizajn.

Ale najväčšou senzáciou tohto automobilu boli motory. 3,0-litrový atmosférický motor so 6 valcami 2JZ-GE a twin-turbo 2JZ-GTE, ktorý vo svojej najsilnejšej verzii vyvinul výkon 324 k pri 5600 ot/min a krútiaci moment 427 Nm pri 4000 ot/min. Motory 2JZ Toyoty sú medzi tunermi oceňované pri driftovaní, kde je možné z nich vytlačiť až 1000 k.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní