Autosuv.sk

Ostatné

Toyota ukázala batérie a vodíkové kazety pre domácnosť

Obe riešenia slúžia na skladovanie energie. Batéria je určená pre domácnosť, vodíkové kazety sú zas malé prenosné vodíkové nádrže pre napájanie odľahlých oblastí bez elektriny.
Toyota ukázala batérie a vodíkové kazety pre domácnosť

Japonský výrobca predstavil nezávisle na sebe hneď dve riešenia, ktoré umožňujú skladovať energiu a využívať ju podľa potreby, alebo ako záložný zdroj energie.

Prvým riešením je exteriérová batéria s kapacitou 8,7 kWh a s menovitým výkonom 5,5 kWh. Podľa Toyoty má byť bezpečným zdrojom energie v bežných situáciách, alebo v čase výpadku elektriny. Navyše ju možno prepojiť s fotovoltaickými panelmi. Toyota verí, že používanie tohto systému podporí využívanie solárnej energie, ktorá je obnoviteľnou energiou.

Systém navyše podporuje získavanie energie z hybridov, elektromobilov aj vodíkových áut behom výpadkov elektrickej energie. V budúcnosti plánuje Toyota systém doplniť o Wifi router, ktorý umožní spojenie s aplikáciou v telefóne.

Exteriérová batéria dokáže pracovať v teplotnom rozmedzi -20℃ to +45℃. Celý systém je kompletne vyvinutý a Toyota už dnes prijíma v Japonsku predobjednávky.

Vodíkové kazety

Druhé riešenie v podobe vodíkových kaziet je vo fáze vývoja a Toyota vykoná jeho skúšky na viacerých miestach vrátane inteligentného mesta budúcnosti Woven City. Japonský výrobca vidí vo vodíku sľubnú budúcnosť. Pri jeho využití totiž nevznikajú žiadne emisie a pri výrobe s použitím zelených energií sú tiež minimálne.

Vodíkové kazety sú vlastne malé prenosné vodíkové nádrže. Môžu byť rýchlo vymenené a doplnené. Slúžiť by mohli ako zdroj energie napríklad v odľahlých oblastiach bez napojenia na elektrickú sieť. Objem vodíkových kaziet možno podľa potreby meniť. Prvé prototypy majú hmotnosť 5 kg, sú valcovitého tvaru s výškou 400 mm a priemerom 180 mm. Toyota bude počas testov hľadať viacero možností ich využitia.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní