Autosuv.sk

Ostatné

Type R: Meno, ktoré ani zďaleka nevybledlo.

Autosalón v Ženeve bol dňom D pre nejednu automobilku. Predstavovali sa tu nové facelifty, nové modely, ba úplne nové značky.
Type R: Meno, ktoré ani zďaleka nevybledlo.

Jednou z noviniek, ktorá uzrela svet práve vo Švajčiarsku, je aj nová Honda Civic Type R. Jeden z najdravejších modelov značky sa nám ukázal po významnej vnútornej revízií.

Type R: Meno, ktoré ani zďaleka nevybledlo. (10 obrázkov v galérii)

Navonok sa karoséria príliš nezmenila. Pribudli „žiabre“ po stranách, ale inak si Honda zachováva svoje typické rysy vzhľadu. I keď rozdiely na pohľad nie sú také obrovské, konštrukčne sa Type R posunul výrazne dopredu. Dizajnérom v automobilke sa podarilo odľahčiť karosériu o 16kg a zároveň zvýšiť jej pevnosť až o neuveriteľných takmer 40 percent. Takisto sa pohrali s aerodynamikou, ktorá sa vďaka hladšiemu podvozku a rôznym záhybom zlepšujúcim obtekanie vzduchu posunula k lepšiemu.

Kompletne „prekopaný“ dvojlitrový VTEC dopovaný turbom dostal za parťáka šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Spolu dokážu dosiahnuť výkon až 230 kW. Na takéto malé auto je to naozaj obrovské číslo. Kontrolovať silu a potenciál auta, to má za úlohu elektronika. Či jej to dovolíte, to je len na vás. Vylepšené režimy jazdy, ktoré ovládajú tuhosť tlmičov, sa delia na komfortný, športový a tzv. +R, ktorý je určený vyslovene pre závodné trate. Ak by náhodou toto všetko nestačilo, za 20-palcovými diskami sa ukrýva ešte jedna lahôdka. Športové Brembo brzdy. Type R teda rozhodne má čo ponúknuť a čím ohúriť. Športový duch automobilu sa ešte nechystá vyhasnúť a už teraz je jasné, že práve tento model Hondy Civic má potenciál zamiešať karty.

Tagy

Pokračovať v čítaní