Autosuv.sk

Ostatné

Unikátne Bentley z roku 1928 sa zaradilo medzi najlepšie zreštaurované autá

Iba osem modelov Bentley 4½ Litre bolo postavených karosárom, Victorom Broomom. Do dnešných dní prežilo len jedno a má za sebou "ťažké" časy. Viac ako 50 rokov stálo rozobraté a nepovšimnuté v dome v centre Londýna.
Unikátne Bentley z roku 1928 sa zaradilo medzi najlepšie zreštaurované autá

Medzi najlepšie zreštaurované vozidlá roku 2017 sa zaradilo Bentley 4½ Litre z roku 1928, aspoň podľa časopisu Octane. Víťazstvo v tejto kategórii nakoniec Bentley ušlo, ale aj tak má za sebou zaujímavý príbeh. V roku 1962 si ho za 350 britských libier kúpil študent. Neskôr zistil, že prevádzka Bentley je pre neho príliš drahá, následne ho odstavil a rozobral s cieľom pripraviť Bentley na reštaurovanie, ktoré sa však nikdy neuskutočnilo.

Bentley 4½ Litre
vintagebentley.com

Viac ako 50 rokov ležalo Bentley nedotknuté v centre Londýna. V roku 2014 dostal William Medcalf, majiteľ reštaurátorskej dielne, špecializujúcej sa na Bentley telefonát o objavenom skvoste. Po príchode na miesto objavil Medcalf scénu, akú ešte nezažil, aj keď sa reštaurovaniu klasických áut venoval už dekády. Kopy dielov boli náhodne porozhadzované po celom dome, záhrade a v garáži. Originálnu karosériu našiel uloženú na streche garáže. Vozidlo však začalo byť veľmi zaujímavé, keď sa ukázalo, že ide o jedno z ôsmich vozidiel, postavených karosárom, Victorom Broomom. Navyše ide o jediné známe vozidlo z tejto série, ktoré prežilo do dnešných dní.

 

zdroj: vintagebentley.com

Tímu odborníkov trvalo 1800 hodín, kým dostali vozidlo do požadovanej kondície. Všetky práce boli robené s ohľadom na zachovanie čo najviac originálnych častí. Drevený interiér a prístrojový panel s ukazovateľmi boli vyčistené. Zachovať sa podarilo aj niektoré kožené časti a pôvodný je aj kryt olejovej vane. Všetko, čo bolo originálne a funkčné, zachovali reštaurátori pre budúce generácie a urobili iba nezbytnú údržbu. 

Vozidlo bolo premaľované rovnakým spôsobom, ako tomu bolo v roku 1928 a vrátená mu bola pôvodná farebná kombinácia Saxe blue over cream. William Medcalf bral veľký ohľad na historickú hodnotu vozidla. Prehnať to s reštaurovaním a urobiť z toho “nové“ auto by bolo podľa Medcalfa svätokrádežou. Zreštaurované dielo sa prvýkrát objavilo na verejnosti tento rok na podujatí Concours d’Elegance. Bentley 4½ Litre z roku 1928 nakoniec cenu časopisu Octane nezískalo. Víťazom sa stal Jaguar XK120 SE z roku 1954 s unikátnou karosériou Pininfarina. Viac o tomto aute napíšeme v nasledujúcich dňoch.

Tagy

Pokračovať v čítaní