Autosuv

Ostatné

V Británii už môžu šoféri zasielať zábery z palubnej kamery okamžite priamo polícii

Pre potreby motoristov funguje špecializovaný portál, napojený priamo na policajné oddelenia. V praxi to nielen vodičom uľahčuje prácu. Čas, kým sa polícia dostane k záberom, sa skráti z priemerne 14 hodín na niekoľko minút.
V Británii už môžu šoféri zasielať zábery z palubnej kamery okamžite priamo polícii

Nový online portál umožní britským vodičom posielať zábery z palubných kamier priamo na políciu. Umožní im to neziskový portál National Dash Cam Safety Portal, ktorý vlastní výrobca kamier Nextbase. Prostredníctvom portálu môžu vodiči na server nahrať zábery nebezpečnej jazdy a vyplniť online formulár, čím vytvoria dôkaz, spĺňajúci "zlatý štandard" (tak to nazýva polícia). Na portál možno nahrať zábery z akejkoľvek kamery. Novinka výrazne zrýchľuje celý proces odovzdania dôkazov o nebezpečnej jazde z doterajších 14 hodín (v priemere) na niekoľko minút. Momentálne s portálom spolupracuje 19 policajných staníc a v budúcnosti by sa do spolupráce mohlo zapojiť až 45 policajných jednotiek.

"Kým benefity portálu pre motoristov sú jasné, táto vymoženosť vypomáha policajným silám, keďže proces, ktorý predtým trval hodiny, je zredukovaný na minúty", citoval Paula Moxleyho z Polície Warwickshire portál Autoexpress. Kľúčom je v tomto prípade dodávanie videa v dostupnom formáte, ale aj podanie svedectva prostredníctvom online formuláru. Kontrola motoristov medzi sebou navzájom môže prispieť k výrazne vyššej bezpečnosti na cestách. 

Zábermi z palubných kamier sa už viackrát zaoberala aj slovenská polícia. Zatiaľ však nešlo o takéto systémové riešenie, ale len o ojedinelé prípady, ktoré buď priamo polícia objavila na internete, alebo im ich zaslali občania. Medzi medializované prípady patrilo v nedávnej minulosti napríklad obmedzovanie v jazdnom pruhu.

Tagy

Pokračovať v čítaní