Autosuv.sk

Ostatné

V Kalifornií začínajú natierať cesty nabielo. Znižuje to teplotu

Úrady v Kalifornií vydali pokyn na natretie niektorých ciest bielou farbou. Nie je za tým žiaden rasistický a ani estetický úmysel.
V Kalifornií začínajú natierať cesty nabielo. Znižuje to teplotu

V niektorých častiach Los Angeles dosahuje teplota vozovky viac ako neuverieľných 70 stupňov celzia. Toto nazbierané teplo potom vyhrieva celú štvrť a teploty vzduchu dosahujú rekordné hodnoty. Jedným z dôvodov je farba asfaltu. Keďže čierna priťahuje teplo, rozhodli sa tamojšie úrady natrieť asfalt nabielo. 

Nový náter na cestách je vyrobený z protišmykovej farby, a tak je úplne bezpečný aj za daždivého počasia. Podľa tamojších úradov by biele "chladné" cesty dokázali ušetriť obyvateľom viac ako 15 miliónov dolárov ročne na nákladoch za klimatizovanie a ďalších približne 76 miliónov na nákladoch spojených so zdravotnými a sociálnymi problémami, ktoré vznikajú v dôsledku neznesiteľného tepla. Projekt je zatiaľ v testovacej fáze. Úrady plánujú vyskúšať viacero matreiálov a farebných odtieňov, aby zistili, ktorý funguje najefektívnejšie a vydrží najdlhšie. Isté však je, že už niekoľko desiatok minút po nanesení náteru bola teplota "chladnej" cesty o 5 stupňov nižšia. Úrady hovoria o možnom rozdieli až 20 stupňov v porovnaní s čiernym asfaltom.

zdroj: Youtube.com

Tagy

Pokračovať v čítaní