Autosuv.sk

Ostatné

Vay dostalo povolenie testovať diaľkové riadenie v premávke

Vo vybranej oblasti v Hamburgu môžu v premávke jazdiť diaľkovo ovládané vozidlá Vay bez šoféra.
Vay dostalo povolenie testovať diaľkové riadenie v premávke

Spoločnosť Vay sa zameriava na diaľkové riadenie, teda na ovládanie vozidla šoférom na diaľku. V budúcnosti chce prísť s novou službou, ktorá bude alternatívou k vlastneniu vozidla aj ku carsharingu (zdieľaniu áut).

Predstava spoločnosti Vay o fungovaní je nasledovná. Zamestnanec spoločnosti ovláda vozidlo na diaľku a pristaví ho na dohodnuté miesto napríklad pred dom. Zákazník si následne sadne za volant pristaveného elektromobilu a odvezie sa, kam potrebuje. Nemusí sa zdržiavať hľadaním parkovacieho miesta, jednoducho vystúpi, kde potrebuje a operátor opäť prevezme kontrolu nad vozidlom na diaľku.

Vay očakáva, že cena takejto jazdy bude podobná s cenou pri carsharingu. Operátor ovláda vozidlo z centra diaľkového riadenia, kde majú k dispozícii volant a pedále vyvinuté v súlade so štandardmi v automobilovom priemysle. Prehľad o situácii na ceste dáva operátorovi niekoľko obrazoviek.

Diaľkové ovládanie testuje Vay na cestách v Berlíne a Hamburgu už tri roky. Doteraz to však bolo vždy aj so šoférom priamo za volantom, ktorý mohol v prípade zlyhania prevziať riadenie. Koncom decembra však dostala spoločnosť od miestnych úradov v Hamburgu povolenie na testovanie bez šoféra vo vybraných oblastiach v Hamburg-Bergedorfe.

Zdroj: Vay

Pokračovať v čítaní