Autosuv.sk

Ostatné

Vedeli ste, že nové auto si nemusíte kupovať, ale že sa dá prenajať cez operatívny leasing?

Keď sa povie kúpiť si auto na leasing, vo veľkej väčšine sa myslí finančný leasing. Je to druh úveru, po ktorého splatení prechádza vozidlo do nášho vlastníctva. Existuje však aj druhá možnosť - operatívny leasing.
Vedeli ste, že nové auto si nemusíte kupovať, ale že sa dá prenajať cez operatívny leasing?

V dnešnom článku sa dočítate, pre koho môže byť zaujímavý operatívny leasing a aké sú jeho výhody či nevýhody v porovnaní s kúpou vozidla. 

Operatívny leasing môže byť zaujímavý nielen pre podnikateľov

Najdôležitejším rozdielom v porovnaní s kúpou auta, bez ohľadu na to, či nového alebo ojazdeného, či kupovaného v hotovosti, na úver alebo na finančný leasing, je, že operatívny leasing nie je o kúpe, ale o jeho dlhodobom prenájme, väčšinou na 2-3 roky. 

leasingovou spoločnosťou sa nájomca dohodne na predmete leasingu (v tomto prípade automobilu) a podmienkach prenájmu. Najdôležitejšími premennými, od ktorých závisí aj samotná cena prenájmu, sú najmä hodnota automobilu, doba nájmu a predpokladaný počet najazdených kilometrov počas doby nájmu. Napriek tomu, že operatívny leasing využívajú najmä podnikateľské subjekty, svojich priaznivcov si nachádza aj medzi bežným obyvateľstvom. Je to najmä z nasledovných dôvodov:

→ Ako nájomca platíte len dohodnutú cenu nájmu, o všetko ostatné sa postará prenajímateľ – leasingová spoločnosť. Odpadnú vám tým starosti spojené so servisnými prehliadkami, platením zákonnej či havarijnej poistky, menením opotrebovaných súčiastok či pneumatík. 

→ Nepotrebujete žiadnu hotovosť na zloženie akontácie – pri operatívnom leasingu platíte len mesačné nájomné. To môže byť výhodou nielen pre začínajúcich podnikateľov, ale aj ľudí, ktorí síce majú stabilní príjem, ale nemajú našetrené peniažky na akontáciu. Prípadne, ak aj našetrené majú, môžu ich minúť na iné, možno potrebnejšie veci - zariadenie domácnosti, výbavičku pri narodení bábätka, štúdium detí na zahraničnej škole či si ich nechať ako finančnú rezervu do budúcnosti.

→ Žiadne problémy s predajom ojazdeného auta – po ukončení dohodnutej doby nájmu môžete prejsť hneď na nové auto, nemusíte sa trápiť s predajom toho aktuálneho. Alebo sa môžete s leasingovou spoločnosťou dohodnúť o jeho odkúpení za zostatkovú cenu. Máte na výber.

Pre podnikateľov je dôležité aj nasledovné:

→ V prípade, že je nájomca platiteľ DPH, môže si uplatniť DPH z mesačných splátok. 

→ Mesačné splátky sú daňovo uznateľným výdavkom.

→ Minimum administratívy – podnikateľ sa nemusí starať o prihlasovanie/odhlasovanie vozidla, o platenie registračnej dane, o platenie cestnej dane,...

Nevýhodou operatívneho leasingu je:

→ Cena – ak si vypočítate cenu, akú za dobu nájmu zaplatíte a porovnáte to s amortizáciou, čiže poklesom hodnoty nového auta za rovnaké obdobie, zistíte, že vás prenájom automobilu vyjde možno drahšie.

Pri kúpe automobilu je dobré vziať do úvahy náklady spojené s jeho vlastníctvom 

Z uvedeného vyplýva, že pri rozmýšľaní o prenájme či kúpe automobilu je potrebné vziať do úvahy celkové náklady spojené s vlastníctvom automobilu- To znamená nielen jeho obstarávaciu cenu, ale aj náklady súvisiace s jeho prevádzkou. 

Vy ako súkromná osoba môžete operatívnym leasingom získať na pohodlí a na pocite, že sa o auto v podstate nemusíte starať a podnikateľ môže ušetriť na čase potrebnom na údržbu automobilu či na platoch zamestnancov, ktorí by sa museli o vozidlo/vozidlá starať.

Je úplne prirodzené, že každému môže vyhovovať niečo iné. Pre niekoho môže byť zaujímavejšia kúpa, iného osloví operatívny leasing. Dôležité však je, že máme na výber.

Pokračovať v čítaní