Autosuv.sk

Ostatné

Veterány: Oldtimer Rallye Tatry prilákalo účastníkov z 13-tich krajín

Počas všetkých doterajších ročníkov sme prešli už 3 923 kilometrov po nádherných údoliach, cestách každý rok obmieňaných tratí podujatia. Na štart do Liptovského Mikuláša prišli už účastníci z trinástich krajín sveta a plejáda krásnych historických vozidiel sa ned?
Veterány: Oldtimer Rallye Tatry prilákalo účastníkov z 13-tich krajín

„Musím sa priznať, že som na východ od BA veľmi nechodil, ale tuším, že pred ôsmimi rokmi som bol na mojej prvej Oldtimer Rallye Tatry, ktorú organizujete. A musím povedať, že s vami som objavil krásu Liptova, Oravy, Nízkych a Vysokých Tatier ako aj ostatných častí Slovenska, cez ktoré viedla vaša ORT. Slovensko je nádherný kus sveta ... “ (J. Petráš).

Tieto vety jedného z účastníkov vyjadrujú ten hlavný motív, prečo sme už dvanástykrát usporiadali Oldtimer Rallye Tatry. Počas všetkých doterajších ročníkov sme prešli už 3 923 kilometrov po nádherných údoliach, cestách každý rok obmieňaných tratí podujatia. Na štart do Liptovského Mikuláša prišli už účastníci z trinástich krajín sveta a plejáda krásnych historických vozidiel sa nedá ani popísať. Tohto roku stovky divákov na námestiach v Liptovskom Mikuláši, Martine, Rajci, Rajeckých Tepliciach, Žiline, Liptovskom Hrádku, či v obciach Trusalová, Príbovce, Kláštor pod Znievom, Kľačno, Terchová, Oravský Podzámok, Vyšný Kubín, Lúčky, Liptovský Trnovec, Jakubovany a Podtureň, kadiaľ viedla tohtoročná 320 kilometrová trať, venovali úsmevy a potlesk účastníkom a mávaním vyjadrovali podporu podujatiu.

Oldtimer Rallye Tatry 2019 (1) (25 obrázkov v galérii)

Oldtimer Rallye Tatry okrem prehliadky historických vozidiel je aj športovou súťažou a veru bojovalo sa o každú jednu stotinu sekundy pri testoch jazdy pravidelnosti. Víťazstvo v športovej časti si odniesol M. Paldan ( Porsche 911 T z r. 1973), ktorý dokázal sedem testov zajazdiť tak, že v priemere mal rozdiel oproti predpísanému času 36 stotín sekundy. Druhé miesto patrilo M. Bazalovi ( Triumph TR 3 A, r. v. 1958) , tretí bol Ivan Ďuranna (VW 1302, r. v. 1971). Krásu historických vozidiel okrem divákov ocenila aj županka žilinskej VÚC, ktorá odovzdala cenu p. Pavelkovi (CZ). Cenu mesta Žilina si na Starej radnici z rúk primátora mesta prevzal M. Schwarz (SK) Mercedes 500 K z r. 1935). V centre mesta Martin primátor tohto mesta ocenil pravého športovca – I. Uher (SK Daimler DB15 Racing z r. 1935) a primátor mesta Liptovský Mikuláš odovzdal cenu primátora mesta – J. Rödel, D, Fiat 503 i z r. 1926. 

Hlavnú cenu TOP Elegance si zaslúžene odniesol M. Neubeller – unikátny a nádherný Horch 855 Sport Cabrio r. v. 1938, druhé skončilo auto s vari najkrajšou karosériou na svete - J. Schwarz (Jaguar E Type S II r. v. 1970) a tretí bol športový unikát z 9, 5 l motorom P. Šumichrast (Ford Mustang Boss 429 r.v.1969). Ten vyhral tiež aj šprint na štvrť míle v rekordnom čase 12,51 sekundy. 

Novinkou v oceňovaní boli vzácne plakety Award Oldtimer Rallye Tatry Slovakia, ktoré odteraz budú zdobiť historické vozidlá : Fiat 503 i, r. v. 1928 (J. Rodel, D); Ford Model A Tudor, r.v.1928 (M. Vašanič); Ford Model A Murray, r. v. 1930 (E. Drlička); Mercedes 500 K, r. v. 1935 (M. Schwarz); Jaguar SS 100, r. v. 1936 (R. Pav, CZ); Triumph Roadster 2000 r. v. 1949 (M. Grežo); Mercedes Benz 190 SL r. v. 1958 (U.Sitte, D); Alvis TD 21 r. v. 1960 (J. Lukeš, CZ) a Gold Award Oldtimer Rallye Tatry Slovakia, ktoré budú zdobiť: Ford Model A, r. v. 1928 (B. Kolář, CZ) a Horch 855 Sport Cabrio r. v. 1938 (M. Neubeller).

Oldtimer Rallye Tatry 2019 (2) (25 obrázkov v galérii)

Z päťdňového podujatia je ťažké v krátkosti a stručne opísať všetky tie zastávky, zážitky, výstavy či stretnutia, ktoré boli absolvované. Tak hádam len v skratke tie najvýznamnejšie: prvý deň podujatia 21. augusta 2019 – položenie venca k pamätnej tabuli „Augustových udalostí“, Garden grill party pod lampiónmi, ohňová show a potom už nasledovali 3 etapy a v rámci nich špičkový relax a pobyt v SPA Aphrodite Rajecké Teplice, fotopoint pri soche Juraja Jánošíka v Terchovej, prehliadky na Oravskom hrade, vrátane pasovaní za rytiera (odteraz Veľkomožný pán M. Neubeller a Veľkomožný pán V. Koštiaľ), Retrotančiareň v Múzeu Janka Kráľa v L. Mikuláši, dokonalý a skvelý program na letisku Jochy – Jazda pravidelnosti a pre tých najodvážnejších – Šprint na štvrť míle, Stabilák a traktor show na Námestí osloboditeľov v L. Mikuláši a mnohé ďalšie.

Oldtimer Rallye Tatry 2019 (3) (20 obrázkov v galérii)

Oficiálne sa podujatie končilo v Synagóge v L. Mikuláši, kde víťazov odmeňovali tri krásne modelky a nádhernú kulisu robilo päť krásnych tanečníc. Spev mladých talentovaných nádejných operných speváčok (sestry Martiniakové) bol taký úžasný, že mnohí mali zimomriavky na chrbte. Účastníci sa s mestom lúčili na červenom koberci s pohárikom sektu i s komentárom moderátora „ ... len na Oldtimer Rallye Tatry Vám môžu zároveň želať – Šťastnú cestu a na zdravie! ...“

Oldtimer Rallye Tatry 2019 (4) (25 obrázkov v galérii)

Platí jeden reklamný slogan: „Liptov - treba zažiť !“ Možno to znie neskromne, ale aj „Oldtimer Rallye Tatry – treba zažiť !“

Tak sa na tých 60 historických vozidiel tešíme 19. 8. – 23. 8. 2020 na Oldtimer Rallye Tatry 2020. Veríme, že jedinečná trať v Tatrách a „nabitý“ program budú opäť špičkové.

J. Petran

Tagy

Pokračovať v čítaní