Autosuv.sk

Ostatné

Video samojazdiacej Tesly bolo zinscenované, svedčil inžinier

Pred súdom potvrdil šéf softvéru pre Autopilot, že video samojazdiacej Tesly vôbec neodrážalo schopnosti skutočného vozidla.
Video samojazdiacej Tesly bolo zinscenované, svedčil inžinier Tesla-ilustračné foto

Už koncom roka 2021 sme priniesli informácie o zinscenovaní videa Tesly, v ktorom už v roku 2016 jazdil Model S bez zásahu vodiča. Aspoň to tvrdil popis pred videom: "Osoba na sedadle vodiča je tam len zo zákonných dôvodov. Nerobí nič. Auto jazdí samo."

Skutočnosť bola taká, že video vôbec neukazovalo schopnosti Tesly v tom čase. Vozidlo nevedelo zastaviť na červenú a následne sa rozbehnúť. Inžinier vo vozidle zasahoval do riadenia a v závere videa, keď vystúpil z vozidla a  to následne zaparkovalo došlo v skutočnosti k menšej nehode. Navyše z celej trasy bola pre zlepšenie schopností vozidla najskôr vytvorená 3D mapa. Pôvodné video Tesly si môžete pozrieť TU!

Informácie o zinscenovaní videa potvrdil pred súdom Ashok Elluswamy, šéf softvéru pre Autopilot v Tesle. Elluswamy vypovedal pred súdom ešte v júli 2022 v prípade žaloby proti Tesle za smrteľnú nehodu v roku 2018.

"Zámerom videa nebolo presne zobraziť to, čo bolo pre zákazníkov k dispozícii v roku 2016, ale vykresliť to, čo bolo možné zabudovať do systému,“ píše sa  v prepise výpovede podľa portálu Reuters. Reuters zároveň pripomína príspevok šéfa Tesly, Elona Muska, na Twitteri po zverejnení videa. "Tesla jazdí sama (vôbec bez ľudského zásahu) cez mestské ulice na diaľnicu do ulíc a potom nájde parkovacie miesto," napísal Musk.

Napriek tomu, že Tesla používa názvy ako Autopilot, alebo v súčasnosti FSD (Full Self-Driving - plne samojazdiace), vôbec to neodráža realitu. Schopnosti systému sú na stupnici autonómnej jazdy hodnotené stupňom 2. Autá schopné plne autonómnej jazdy za všetkých podmienok budú zvládať 5. stupeň autonómnej jazdy.

Tagy

Pokračovať v čítaní