Autosuv.sk

Ostatné

Video ukazuje, ako Lexus LS zabráni zrážke s chodcom

Asistenčné systémy a poloautonómna jazda je dnes povinnou výbavou pre luxusné vlajkové lode. Video odhaľuje, čo dokáže Lexus LS.
Video ukazuje, ako Lexus LS zabráni zrážke s chodcom

Lexus LS sme mali možnosť vidieť už aj na Slovensku počas bratislavského autosalónu. Nový model nás okamžite zaujal svojím luxusným interiérom. Japonská automobilka teraz upozorňuje na jeho bezpečnostné systémy a automatické riadenie druhého stupňa.

Vozidlo stále vyžaduje monitorovanie zo strany vodiča, preto automobilka používa výraz systém poloautonómnej jazdy. 

Lexus LS
Lexus

Vo videu si novú vlajkovú loď značky vyskúšali reportéri japonského denníka Nikkei a zamerali sa práve na bezpečnosť a autonómne systémy. Vo videu vyskúšali, ako funguje mechanizmus na predchádzanie nehôd s chodcami. Vozidlo v kritickej situácii iniciuje brzdenie a aj vyhýbací manéver. Toto sa vo videu nedá ukázať a o fungovaní systému veľa netuší ani posádka, šofér však veľmi dobre vie, ako mu systém v danom momente pomohol. 

Nejde o prvého výrobcu s takýmto systémom. Počas minuloročného leta nám podobné funkcie prezentoval Mercedes. Prácu systému sme mohli sledovať iba z pozície spolujazdca a necítili sme tak aktívne natočenie volantu. Mercedes po obídení prekážky impulzom v riadení pomohol pri vyrovnávaní prípadného šmyku.

Lexus LS
Lexus

Lexus upozorňuje aj na ochranu detí pri parkovaní. Systém samočinne zabrzdí v prípade, že sa za vozidlom pri cúvaní vynorí chodec. Pri výjazde z parkovacieho miesta, alebo prechádzaní križovatkou upozorní šoféra projekčný displej na vozidlo, vstupujúce do križovatky zboku. Samozrejmosťou je aktívny tempomat, asistent pre udržanie jazdného pruhu a vozidlo dokáže aj samostatne zmeniť jazdný pruh po zapnutí smerovky. V tomto prípade sleduje premávku v okolí a manéver uskutoční, iba keď je to bezpečné. 

Japonský výrobca sa novými prvkami snaží minimálne vyrovnať ostatným prémiovým automobilkám. Ťažko určiť, kto je momentálne lídrom vo vývoji autonómnych systémov. Doteraz sa tak javil Mercedes, ale nedávno prekvapilo Audi s modelom A8, ktorý prináša autonómne riadenie tretieho stupňa. Situácia sa však rýchlo mení s každým predstavením nového auta, spadajúceho do luxusnej triedy. Nový Lexus LS sa na slovenské cesty dostane začiatkom budúceho roka.

Tagy

Pokračovať v čítaní