Autosuv

Ostatné

Video zo sedemdesiatych rokov ukazuje, prečo sa oplatí nosiť pásy

Prínos bezpečnostných pásov na poli automobilizmu je nesporný. Napriek tomu ich však aj v dnešnej dobe niektorí ľudia nepoužívajú. Ich význam pritom promovali už pred päťdesiatimi rokmi.
Video zo sedemdesiatych rokov ukazuje, prečo sa oplatí nosiť pásy

Automobily sa za posledné dekády posunuli v oblasti pasívnej aj aktívnej bezpečnosti výrazne dopredu. Pribudli nové materiály, vystužené nárazové zóny, airbagy a rôzne systémy na predchádzanie nárazu. Je tu však ešte niečo, čo je na trhu už takmer šesťdesiat rokov a mnohí z nás to s prehľadom ignorujú. Bezpečnostný pás. 

Za prvý naozaj zmysluplný bezpečnostný pás sa dá považovať až pás s trojbodovým upínaním. Vymyslelo ho Volvo v roku 1959, kedy ho aj prvýkrát namontovalo do svojho modelu PV 544. Išlo o pás bez navíjania, ktorý bol však napriek tomu v porovnaní s bežnými pásmi cez panvu oveľa účinnejší. Trvalo však takmer 10 rokov, kým sa začali tieto pásy uzákoňovať za povinné. I keď USA ustanovila povinnosť montovať do áut bezpečnostné pásy už v roku 1968, povinnosť používať ich sa uzákonila až v roku 1984. Na území Slovenska prišlo k povinnosti používať pásy oveľa skôr. Už v roku 1967. Pravdou však je, že zákon platil len pre cestujúcich sediacich vpredu.

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia vydali americké úrady propagačné video, ktoré ľuďom odporúčalo používanie pásov. Ich význam odôvodnili názorne, crash testami. I keď ide iba o bábky, z videa sa dvíha žalúdok. V období, kedy ešte neexistovali airbagy bol bezpečnostný pás jediná možná záchrana pred istou smrťou. Všetky nárazy na videu sa uskutočnili v rýchlosti menšej ako 60 km/h a všetky by boli bez použitia pásu fatálne.

zdroj: Youtube.com

Tagy

Pokračovať v čítaní