Autosuv.sk

Ostatné

Vírusová nálož vznikne v aute už za 15 minút, pomáha otvorenie okien

Na vytvorenie vírusovej nálože Covid-19 stačí niekoľko minút. Štúdia potvrdila, že najlepšie je otvoriť všetky okná.
Vírusová nálož vznikne v aute už za 15 minút, pomáha otvorenie okien Pixabay

Už za 15 minút môže vo vozidle vzniknúť vírusová nálož Covid-19, ktorá ostane vo vzduchu ďalšie tri hodiny, vyplýva to zo štúdie výskumníkov z University of Massachusetts Amherst a Brown University, ktorá bola tento mesiac publikovaná v Science Advances. Výskumníci sa v štúdii zamerali, ako najlepšie ochrániť jedného pasažiera a šoféra obyčajným otvorením okien. Autori sa pozreli na typický príklad, keď nasadneme do taxíka a študovali preto scenár, keď si spolujazdec sadne dozadu vpravo. Ako model použili Toyotu Prius pri rýchlosti 80 km/h.

Najlepšie je otvoriť štyri okná

Výsledky nie sú veľmi prekvapujúce. Najúčinnejší spôsob je otvoriť všetky štyri okná. Vo vozidle sa následne vytvoria dva kanály prúdenia vzduchu, čo izoluje prúdenie medzi pravou a ľavou stranou. Výsledkom je, že iba 0,2 až 2 % šoférom vydýchnutých aerosolov sa dostane k pasažierovi. Ak okná zavriete, je to 8 až 10 %. Druhá najlepšia konfigurácia je stiahnuť tri okná a nechať zatvorené okno pri pasažierovi.

Otvorte dve okná, ale nie pri pasažieroch

Stiahnuť dve okná - jedno pri šoférovi, druhé pri pasažierovi - nie je zďaleka ideálnym riešením. V takomto prípade sa dostane k pasažierovi pomerne veľká kontaminovaná nálož. Lepšie je otvoriť vzdialenejšie okná, následne sa  vytvorí vzduchový záves medzi posádkou. V budúcnosti sa autori sústredia na to, ako ovplyvňuje prúdenie vzduchu v aute zmena rýchlosti a miera otvorenia okna. Snáď sa dozvieme výsledky do leta, kedy si vieme predstaviť jazdu s otvorenými oknami. 

Zdroj: Science Advances a Car and Driver

Pokračovať v čítaní

link