Autosuv.sk

Ostatné

Víťazný McLaren Ayrtona Sennu z Monaka 1993 je na predaj

V máji sa uskutoční aukcia monopostu McLaren MP4/8A, na ktorom získal Ayrton Senna rekordné šieste víťazstvo na Veľkej cene Monaka.
Víťazný McLaren Ayrtona Sennu z Monaka 1993 je na predaj

V máji sa uskutoční aukcia monopostu McLaren MP4/8A, na ktorom získal Ayrton Senna rekordné šieste víťazstvo na Veľkej cene Monaka.

Z času na čas sa u nás objaví článok o výnimočných vozidlách, ktoré vydraží aukčný dom Bonhams. Často ide o exkluzívne vozidlá. Niekedy sú výnimočné svojím príbehom, pretekárskou históriou, alebo tým, že na svete existuje iba niekoľko rovnakých kusov. Všetko to spĺňa aj McLaren-Ford MP4/8A. 

Aj keď s rokom výroby 1993 nepatrí medzi najstaršie vydražené vozidlá, jeho cena sa môže ľahko vyšplhať na milióny eur. Ide totiž o monopost Ayrtona Sennu, na ktorom dokázal zvíťaziť v Monaku. Išlo o jeho šieste víťazstvo na tejto najprestížnejšej veľkej cene, čím utvoril rekord a nik ho dodnes neprekonal. Po päť víťazstiev v Monaku zaknihoval Michael Schumacher a Graham Hill. Navyše to bola Sennova posledná účasť na tomto mestskom okruhu. 

Monoposty z roku 1993 sa zaradili medzi technicky najvyspelejšie v histórii F1. Disponovali totiž aktívnym podvozkom, ktorý výrazne zrýchľoval vozidlá v zákrutách, ale aj na rovinkách. Jazdci Williamsu mali napríklad na volante žlté tlačidlo “push to pass“ (stlač pre predbehnutie). Aktívny podvozok pomohol nadvihnúť prednú časť a zmenil aerodynamické vlastnosti auta. Zníženie aerodynamického odporu im pomohlo k vyššej rýchlosti na rovinkách. Elektronika zároveň umožnila dočasne zvýšiť maximálne otáčky motora o 300 otáčok. 

McLaren nedisponoval až tak prepracovanou technológiou ako Williams a Ayrton Senna bol v roku 1993 v tieni svojho najväčšieho rivala Alaina Prosta. Napriek tomu dokázal v sezóne až päťkrát zvíťaziť. Premiéru s monopostom “MP4/8A šasi číslo šesť“ absolvoval v Barcelone, kde skončil druhý. Ďalšie nasledovalo spomínané Monako. Pre problém s aktívnym podvozkom došlo počas tréningu k nehode. K incidentu došlo tak náhle, že Senna nestihol v momente nárazu pustiť volant a bolestivo si zranil prst. Do sobotňajšej kvalifikácie stihli mechanici auto opraviť. Ayrton Senna v nej obsadil tretie miesto a preteky po penalizácii Prosta pre predčasný štart a Schumacherove problémy s motorom vyhral. Zostrih Veľkej ceny si môžete pozrieť vo videu.

Tagy

Pokračovať v čítaní