Autosuv

Ostatné

Vodíkový modul Toyoty poslúži v námornom priemysle

Vodíkový pohon bol najskôr otestovaný na plavidle Energy Observer. Teraz sa upravený vodíkový modul dostal do prvej výletnej lode pre 12 cestujúcich.
Vodíkový modul Toyoty poslúži v námornom priemysle

Nový modul námorného pohonu na vodíkové palivo je vyvinutý na základe technológie palivových článkov od Toyoty. Za reálnych podmienok na otvorenom mori ho úspešne otestovali na palube plavidla Energy Observer. Cesta mala vyše 7000 námorných míľ vrátane niekoľkých prejazdov Atlantiku.

Hybridná elektrická technológia na báze vodíka podporuje tichú námornú alebo riečnu mobilitu bez emisií CO2 alebo jemných znečisťujúcich častíc. Modul nazvaný REXH2 predstavila firma Energy Observer Developments minulý týždeň v plavidle HYNOVA 40. Zatiaľ, čo hlavným zdrojom energie na pohon Energy Observera je elektrina vyrábaná priamo zo slnka a vetra, jachtu HYNOVA poháňa elektrina z batérie. Pomáha jej pritom vodíkový „predlžovač dojazdu“ (Hydrogen Range Extender), ktorého kľúčovou súčasťou je palivový článok od Toyoty. Ide o prvú výletnú loď, v tomto prípade až pre 12 cestujúcich, vybavenú technológiou palivových článkov s nulovými emisiami, ktorá ukazuje možnosti širšieho využitia hybridného elektrického pohonu na báze vodíka v námornom priemysle.

Modul palivových článkov od Toyoty v rámci predlžovača REXH2 poskytuje čistý výkon až 60 kW a je postavený na existujúcej technológii palivových článkov pre Toyotu Mirai. Vďaka práci výskumných a vývojových tímov firiem EODev a Toyota sa podarilo túto technológiu dokonale prispôsobiť náročným podmienkam námorného prostredia.

„V nadväznosti na začlenenie nášho modulu palivových článkov do plavidla Energy Observer sme tento modul opäť upravili, aby sa dal zabudovať do vodíkového predlžovača dojazdu firmy EODev. Spoločne s tímom EODev môžeme ukázať, že technológie s nulovými emisiami a nulovým hlukom pre rôzne druhy mobility a pohonu sú už dnes realitou. Sprístupnenie najrôznejších aplikácií je skvelou príležitosťou na okamžitú dekarbonizáciu výroby energie a zároveň prispieva k rozvoju vodíkovej spoločnosti,“ hovorí Thiebault Paquet, riaditeľ obchodného oddelenia palivových článkov zo spoločnosti Toyota Motor Europe.

Toyota prostredníctvom podobných projektov rozvíja obchodnú stratégiu vlastnej technológie palivových článkov, ktorá sa potom dá použiť v najrôznejších oblastiach. Toyota svoju technológiu palivových článkov nasadzuje v najrôznejších aplikáciách ako napríklad v autobusoch, nákladných vozidlách, generátoroch energie a plavidlách.

Tagy

Pokračovať v čítaní