Autosuv.sk

Ostatné

Volkswagen, Audi a BMW ponúkajú šrotovné na staré naftové autá

Šrotovné na staré naftové autá zatiaľ funguje v Nemecku a v Británii. V blízkej budúcnosti by ho mohli ponúkať aj Seat a Škoda.
Volkswagen, Audi a BMW ponúkajú šrotovné na staré naftové autá

Automobilky sa v posledných rokoch viac a viac sústreďujú na vývoj nových pohonných jednotiek s cieľom znížiť množstvo produkovaných emisií. Spaľovacích motorov sa zatiaľ nechcú vzdať a vidia v nich ešte veľký potenciál. To sa nestretá so stratégiou veľkých miest, ktoré postupne obmedzujú vjazd autám so spaľovacím motorom. Obmedzenia zatiaľ vo väčšine prípadov platia pre staré naftové autá, ale mestá majú v pláne zákaz postupne rozširovať.

Viaceré krajiny zároveň ohlásili plán úplne zakázať predaj vozidiel so spaľovacím motorom v najbližších desaťročiach. Ak chcú automobilky udržať spaľovací motor pri živote, potrebujú okamžite znížiť emisie a tým aj tlak na jeho zákaz. BMW, Audi a Mercedes už oznámili dobrovoľné zvolávacie akcie s cieľom upraviť motory, spĺňajúce emisné normy 5 a 6 tak, aby znížili množstvo produkovaných emisií.

Volkswagen ponúka šrotovné zatiaľ v Nemecku

Ďalším z riešení je výmena starých “špinavých“ áut za nové “zelenšie“ modely. Práve k tomuto kroku motivujú automobilky motoristov. Volkswagen ponúka v Nemecku zľavu od 2 000 do 10 000 eur, ak v čase kúpy nového auta zošrotuje majiteľ staré naftové vozidlo ktorejkoľvek značky. Podmienkou je, že staré auto spĺňalo emisnú normu 4 alebo nižšiu. Výška zľavy sa pohybuje v závislosti od vozidla, ktoré kupujete.

Zľava na najmenší model up! je 2 000 eur a maximálnu zľavu 10 000 eur získa budúci majiteľ modelu Touareg. Ak sa rozhodnete v Nemecku pre kúpu vozidla na plyn, Volkswagen navýši zľavu o ďalších 1 000 eur, v prípade hybridu o 1 785 eur a cenu elektromobilu zníži o 2 380 eur. Na nový Passat GTE tak môžu Nemci získať šrotovné 8 000 eur plus ďalšiu zľavu 1 785 eur, keďže ide o hybridnú verziu. Podobný systém zliav už ponúka aj Audi a v blízkej dobe sa zrejme pripojí aj Seat a Škoda. Šrotovné bude Volkswagen v Nemecku ponúkať minimálne do konca roka a plánuje ho rozšíriť aj v ďalších krajinách. Britské média už informovali o jeho zavedení na ostrovoch ako o hotovej veci.

BMW ponúkne navyše k cene starého auta 2000 eur

Podobnú iniciatívu v Británii ohlásilo BMW. Za akékoľvek staré naftové vozidlo, spĺňajúce emisnú normu 4 alebo nižšiu, ponúkne v prepočte 2 208 eur vo forme zľavy na nové BMW prípadne Mini. Navyše k tomu pridá priemernú cenu, za ktorú sa staré auto na trhu predáva. Podmienkou na zľavu je kúpa BMW/Mini s emisiami, nepresahujúcimi úroveň 130 g/km.

Oficiálnym cieľom automobiliek je znížiť množstvo emisií v cestnej doprave a hlavne vo veľkých mestách. Na druhej strane je to dobrý marketingový krok a zároveň spôsob, ako motivovať nových a existujúcich zákazníkov ku kúpe ich auta. Situáciu okolo šrotovného a iných zliav sledujeme a o prípadnom rozšírení jeho platnosti aj na náš trh budeme informovať.

Tagy

Pokračovať v čítaní