Autosuv.sk

Ostatné

Volkswagen pokračuje v pretváraní Astypalei na ostrov zelenej mobility

Veľká sieť nabíjacích staníc so zelenou energiou sa stáva skutočnosťou. Po miestnych úradoch začínajú elektromobily využívať aj miestni obyvatelia.
Volkswagen pokračuje v pretváraní Astypalei na ostrov zelenej mobility VW

Volkswagen pretvára grécky ostrov Astypalea na vzorový príklad komplexnej e-mobility. Nejde len o výmenu starých vozidiel so spaľovacím motorom za nové elektromobily, ale o celkový prístup vrátane zelených zdrojov energie.

Ako sme už skôr informovali, na ostrove nahradí 1 000 asi 1 500 vozidiel so spaľovacím motorom. Dôjde tak k redukcii flotily vozidiel a zefektívneniu dopravy. Doplnkom k tomu budú  e-skútre od Seatu a elektrické bicykle. Na ostrove vybuduje Volkswagen až 230 súkromných a verejných nabíjacích staníc. Elektrická energia bude do nich dodávaná výlučne z lokálnych obnoviteľných zdrojov.

Tento mesiac oznámil Volkswagen ďalší miľnik v rámci pretvárania ostrova na "raj elektromobilov". Okrem miestnych úradov začínajú elektromobily využívať aj miestni obyvatelia. Prvým súkromným majiteľom elektromobilu ID.3 na ostrove sa stal Thanos Papagiannis.

"E-mobilita sa perfektne hodí pre Astypaleu. Vzdialenosti sú tu krátke, spotreba energie nízka a nabíjacia sieť je teraz veľmi dobre rozvinutá. Naozaj dúfam, že Astypalea inšpiruje ostatné regióny, aby zvýšili svoje úsilie o ochranu klímy pomocou e-mobility," prezradil Papagiannis.

Za rozvojom siete nabíjacích staníc je Volkswagen, ktorý sa už pred vyše rokom zaviazal vybudovať 230 súkromných a verejných nabíjacích staníc. Na ich prevádzku využíva výlučne lokálne zelené zdroje energie.

"Astypalea je laboratórium pre mobilitu budúcnosti. Ostrov zažíva rovnakú zmenu ako ktorýkoľvek iný región v Európe, len v oveľa kratšom čase," vysveltil Maik Stephan, Head of Business Development vo Volkswagen Group.

Úsilie Volkswagenu nekončí pri elektrifikácii vozového parku. Okrem iného sa importér značky rozhodol spolupracovať na recyklácii starých vozidiel na ostrove. Opustené vozidlá sa nachádzajú na viacerých miestach ostrova Astypalea. V rámci recyklačnej kampane budú tieto vozidlá identifikované a odvezené do Atén, kde budú následne recyklované.

Podobné živé laboratória prevádzkujú aj ďalšie automobilky. Toyota má svoje mesto budúcnosti Woven City a Renault viacero ostrovov.

Tagy

Pokračovať v čítaní