Autosuv.sk

Ostatné

Volkswagen predstavil novú generáciu elektrického pohonu

Nový pohon je výkonnejší a úspornejší. Dostanú ho modely postavené na platforme MEB už koncom tohto roka.
Volkswagen predstavil novú generáciu elektrického pohonu

Volkswagen predstavil novú generáciu elektrického pohonu. Využívať ju budú modely postavené na platforme MEB. Nový pohon s označením APP550 prinesie vyšší výkon aj úsporu. Okrem toho bude jeho výroba menej náročná na použité množstvo nerastných surovín.

Nová generácia elektromotora poskytne maximálny výkon 210 kW, výraznejšie narástol krútiaci moment na 550 Nm. Vyšší krútiaci moment dosiahli konštruktéri vylepšením statoru s väčším prierezom drôtu a "efektívnejším počtom vinutí". Pohonná jednotka bola zosilnená, aby vydržal zvýšený krútiaci moment. Rotor zas dostal silnejšie permanentné magnety.

Rozhodujúcim faktorom pre výkon elektrického pohonu je prúd. Ako ďalší dôležitý komponent bol menič vyvinutý tak, aby bol schopný dodávať vysoké fázové prúdy potrebné pre väčší výkon a účinnosť.

O zvýšenie účinnosti sa postará nový systém teplotného manažmentu. Chladenie pohonnej jednotky sa už nespolieha na elektricky poháňanú olejovú pumpu. Chladenie je teraz mechanicky spojené s ozubenými kolesami prevodovky. Chladiacou kvapalinou, cirkulujúcou v chladiacom systéme, je olej. Okrem toho je vonkajšia strana statora vybavená vodným chladičom.

Nový elektrický pohon bude vyrábaný v nemeckom závode v meste Kassel. Prvé vozidlá s novým pohonom vyrobí Volkswagen už v treťom štvrťroku 2023.

Tagy

Pokračovať v čítaní