Autosuv.sk

Ostatné

Volkswagen ponúkne autonómnu jazda za 7 eur na hodinu

Na prvý pohľad to teda lacné nie je a realita môže byť nakoniec iná. Volkswagen však vidí obchodnú príležitosť, ktorá môže byť výhodná aj pre zákazníka.
Volkswagen ponúkne autonómnu jazda za 7 eur na hodinu

Svet automobilov sa mení obrovským tempom. Nástup nových foriem pohonu a nových technológií, ako je autonómne riadenie, je veľmi rýchly. Okrem toho sa mení aj spôsob kupovania áut. Nielenže sa posúva do online priestoru, ale postupne si jednotlivé prvky výbavy predplatíme na limitovaný čas. V praxi to bude vyzerať nasledovne.

Z liniek závodu budú schádzať vozidlá so všetkým potrebným vybavením. Budú mať svetlá, ktoré neoslňujú ostatných účastníkov premávky, budú mať nadštandardné asistenčné systémy, navigáciu, či autonómne riadenie. Fungovanie tejto výbavy si pri kúpe predplatíte povedzme na tri roky, po uplynutí tohto času si môžete za príplatok predĺžiť ich fungovanie, alebo vám automobilka ich nadštandardné funkcie na diaľku vypne.

Funkcie vám aktivujú na želanie

Prvýkrát sme o takomto spôsobe predaja nadštandardných prvkov výbavy počuli v rámci neformálnych rozhovorov od zástupcov BMW v roku 2019 počas prvých jázd s vtedy novým BMW 3 Touring. Odvtedy sme o podobných plánoch počuli hovoriť viacero automobiliek. Plány Volkswagenu sú v tomto smere rovnaké a viac o nich pre portál Top Gear prezradil Klaus Zellmer, šéf pre predaj a marketing.

"Prístup do auta na diaľku nám umožňuje pripojiť sa na jeho operačný systém. Zaujímavým aspektom sú potom funkcie na želanie. Ak ste si kúpili auto a neboli ste v tom čase presvedčení o potrebe funkcie autonómneho jazdenia a neskôr sa rozhodnete, že by ste ho chceli mať, môžeme vám ho zapnúť, ale potom aj vypnúť, ak sa ďalší majiteľ auta rozhodne, že to nepotrebuje," uviedol Zellmer príklad fungovania služieb na želanie.

Neskôr v budúcnosti Zellmer nevidí dôvod niekoľko rokov vlastniť auto. Stačí si objednať prístup k mobilite, keď ju práve potrebujete. Kúpiť si vozidlo s možnosťou autonómnej jazdy 4. stupňa nebude lacné, len samotná cena technológie bez auta sa počíta v 5-ciferných sumách. Masovo predávať takéto autá zrejme nebude možné, Volkswagen preto hľadá iné spôsoby využitia.

Autonómne riadenie bude ziskové pri cene 7 eur za hodinu

"Kto za to zaplatí? Pre masový trh to určite nie je. Zoberte si príklad, že to namontujeme do auta (autonómne riadenie 4.stupňa) a vypneme a zapneme na diaľku. Náš model hovorí, že ak si za autonómne riadenie 4. stupňa vypýtame 7 eur za hodinu, máme ziskový biznis model. Predstavte si, že sa chcete dostať vlakom z Londýna do Southamptonu. Koľko vás bude stáť lístok? Určite nie 7 eur za hodinu," vysvetlil Zellmer.

Pre lepšiu predstavu Southampton sa nachádza asi 130 km a dve hodiny jazdy autom od Londýna. Cena za lístok na vlak je pritom podľa portálu Top Gear 50 libier. "Ak viete zarábať na platbách za jedno použitie, je cenovo efektívnejšie vybaviť auto maximálnou výbavou a vypnúť a zapnúť ho podľa potreby," doplnil Zellmer.

Automobilky v prípade montovania rovnakej výbavy na všetky vozidlá vedia výrazne zjednodušiť výrobu, a tým šetriť náklady. Zákazník zas zaplatí za službu navyše iba vtedy, keď ju reálne potrebuje.

Tagy

Pokračovať v čítaní