Autosuv.sk

Ostatné

Volvo potvrdilo stavbu klimaticky neutrálneho závodu na Slovensku

Nový závod na výrobu elektromobilov novej generácie vznikne pri Košiciach, využívať bude iba klimaticky neutrálnu energiu.
Volvo potvrdilo stavbu klimaticky neutrálneho závodu na Slovensku Volvo

Spoločnosť Volvo Cars dnes oznamuje, že založí tretí výrobný závod v Európe, čo spoločnosti umožní uspokojiť neustály dopyt svojich zákazníkov po elektrických autách a využiť potenciál budúceho rastu.

Nový najmodernejší závod bude klimaticky neutrálny a bude vyrábať iba elektrické autá, čo podporuje ambíciu spoločnosti stať sa výrobcom čisto elektrických áut do roku 2030 a klimaticky neutrálnou spoločnosťou do roku 2040.

Do nového závodu investuje Volvo približne 1,2 miliardy eur. Nachádzať sa bude v blízkosti Košíc, kde bude podľa tlačovej správy automobilky ťažiť z dobre vybudovaného dodávateľského reťazca pre automobilový priemysel.

Začiatok výstavby košického závodu je naplánovaný na rok 2023, pričom zariadenia a výrobné linky budú inštalované v priebehu roka 2024. Sériová výroba čisto elektrických vozidiel Volvo novej generácie sa má spustiť v roku 2026.

V súlade s ambíciou spoločnosti Volvo Cars mať do roku 2025 výrobné prevádzky neutrálne z hľadiska klímy, závod bude využívať iba klimaticky neutrálnu energiu. Bude tiež navrhnutý tak, aby bol lídrom v oblasti udržateľnej a efektívnej výroby prémiových elektromobilov.

Pokiaľ ide o lokalitu, Košice ponúkajú dobré logistické a dopravné spojenie so zvyškom Európy a prístup k dobrej dodávateľskej základni, informovalo Volvo. Kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o umiestnení závodu v Košiciach boli aj stimuly, ktoré ponúkla slovenská vláda.

Zariadenie je určené na výrobu až 250 000 áut ročne a očakáva sa, že v regióne poskytne niekoľko tisíc nových pracovných miest. Lokalita tiež umožňuje ďalšie rozširovanie závodu v budúcnosti.

Volvo bude podrobnejšie informovať prostredníctvom online konferencie o 10:00. Pozrieť si ju môžete TU!

Tagy

Pokračovať v čítaní