Autosuv.sk

Ostatné

Volvo XC40 na Slovensku! Vieme ceny, aj motorizácie

Najmenšie SUV značky na seba nechalo čakať relatívne dlho. No čakanie sa oplatilo. XC40 prichádza aj na Slovensko. Vieme ceny a aj konfigurácie, v ktorých si môžete auto kúpiť.
Volvo XC40 na Slovensku! Vieme ceny, aj motorizácie

Najmenšie SUV značky na seba nechalo čakať relatívne dlho. No čakanie sa oplatilo. XC40 prichádza aj na Slovensko. Vieme ceny a aj konfigurácie, v ktorých si môžete auto kúpiť.

Presne 21. septembra uzrelo nové XC40 na autosalóne vo Frankfurte svetlo sveta prvýkrát. Je najmenším SUV značky a zároveň prvým Volvom, ktoré je postavené na modulárnej platforme CMA (Compact Modular Architecture). Na Slovensku bolo uvedené včera v úplne novom showroome značky Volvo v Boroch.

Moderný a bezpečný

Automobil nie je revolúciou vrámci automobilky len vďaka svojej novej platforme. Z hľadiska komfortu ponúka veľké množstvo vylepšení, ktoré síce nie sú technicky prevratné, no na autombily neobvyklé. V novom XC40 nájdete napríklad čalúnenie odkladacieho priestoru dverí, aby sa vám nepoškriabal tablet alebo mobil, ktorý tam odložíte. Ďalej je Volvo vybavené ľahko vyberateľným smetným košom a aj vyklápateľným háčikom na kabelku. Ako je pri nových Volvách zvykom, palubnej doske už dávno nedominuje otrasný panel s asi miliónom tlačidiel. Namiesto neho sa v strede vyníma obrovský dotykový displej. 

Tu ale švédska inovácia ani zďaleka nekončí. Volvo si dalo za cieľ dosiahnuť taký technologický pokrok, aby od roku 2020 nebolo v ich vozidlách zaznamenané žiadne úmrtie. A tomu sa snaží priblížiť svoje asistenčné systémy. Okrem dnes bežných systémov, ako je napríklad núdzové brzdenie alebo sledovanie jazdného pruhu, má nové XC40 aj systém na vyhýbací manéver pred prekážkou. Za ideálnych podmienok by tak mal byť schopné prejsť losím testom bez zásahu vodiča.

 

zdroj: Volvo via Albumizr

Momentálne je k dispozícií iba jeden naftový a jeden benzínový agregát. Naftový je spojený s osemstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies. Poskytuje výkon 140 kW a jeho cena sa dnes pohybuje vo výbave Momentum na úrovni 42 200 eur. Je to momentálne najlacnejšie XC40, aké automobilka ponúka.

Ponuku rožšíria ďalšie motory

Benzínový štvorvalec T5 dopovaný turbom poskytne až 182 kilowattov výkonu. Rovnako ako jeho naftový bratranec, aj on je spojený so všetkými kolesami cez osemstupňovú automatiku. Jeho konfigurácie vo výbave R-Design vás vyjde na 46 350 eur. Je to zároveň najdrahšia možná konfigurácia.

Momentálne teda Volvo ponúka svoje nové SUV vo výbavách Momentum a R-Design. V polovici budúceho roka pribudne ešte najslabšia konfigurácia Kinetic a Inscritption, ktorá je o niečo vyššia ako Momentum. Automobilka bude ponúkať aj širšiu škálu motorov, a to dva naftové (D3 110 kW a D4 140 kW) a tri benzínové (T3 113 kW, T4 145 kW, T5 182 kW). Okrem osemstupňovej automatiky pribudne aj šesťstupňová manuálna prevodovka.

Tagy

Pokračovať v čítaní