Autosuv.sk

Ostatné

Vyberáme z archívu: Otvorené okno alebo klimatizácia? Všetko má svoje pre aj proti

Rozhorúčené interiéry áut a tropické teploty sú trendy, ktoré trápia všetkých. Nielen vodičov. Ako sa správne vysporiadať s týmto letným neduhom?
Vyberáme z archívu: Otvorené okno alebo klimatizácia? Všetko má svoje pre aj proti

Rozhorúčené interiéry áut a tropické teploty sú trendy, ktoré trápia všetkých. Nielen vodičov. Ako sa správne vysporiadať s týmto letným neduhom?

Auto odparkované na slnku funguje ako skleník. Aj počas bežného jarného slnečného dňa je vaše vozidlo schopné rozhorúčiť sa na vysoké teploty. Neraz sa môže vykúriť až na 60 stupňov. Nastupovať v lete do auta je preto utrpením, ktorému sa nevyhneme. Počas jazdy kabínu ochladzujeme vyvetraním, klimatizáciou alebo spojením oboch možností. Každá z nich má svoje klady a zápory nielen z hľadiska spotreby, ale aj bezpečnosti a zdravia. Je teda lepšie vetrať alebo klímovať?

Peniaze

Aby fungovala klimatizácia, je potrebné vyrábať energiu pre jej tepelné čerpadlo. Z hľadiska ekonomickej jazdy teda platí pravidlo, že čím viac chladíte, tým viac energie klimatizácia spotrebúva. Túto energiu berie z motora, a tým zvyšuje jeho spotrebu. 

Zatiaľ, čo klimatizácia zvyšuje spotrebu priamo, vetranie sa nepriamo tiež stará o to, aby vaše auto spapalo viac. Otvorené okná zhoršujú aerodynamiku a vzduch vnikajúci do vozidla ho spomaľuje. Takto zvýšený odpor je prekážkou, ktorú musí motor prekonať a opäť si vypýta viac paliva. Aby bola úspora pohonných hmôt čo najvyššia, odporúča sa vetrať iba v pomalých rýchlostiach. Naopak v rýchlostiach, kde by bola spotreba spôsobená odporom vzduchu väčšia ako spotreba klímy, okná radšej zavrieť.

Zdravie

Zo zdravotného hľadiska už konkrétny recept neexistuje, nakoľko každý človek je iný. Vo všeobecnosti platí fakt, že pri vetraní vzduch neprechádza žiadnym fitrom, a tak obsahuje peľ, prach a iné čiastočky. Tie môžu byť nebezpečné najmä vtedy, ak vám robí problémy prievan. Zápal očných spojiviek v dôsledku prachu, ktorý vám fúkal do tváre, nie je ničím príjemným. Navyše, pri rýchlej jazde s otvoreným oknom môže byť hluk taký veľký, že vám poškodí sluch. 

V nečistenej klimatizácií sa na druhú stranu môžu nachádzať mikróby a baktérie, ktoré vám život tiež skomplikujú. Ďalšou nástrahou klimatizácie, či už vydezinfikovanej alebo nečistenej, je samotný chlad. U ľudí náchylných na tepelné šoky môže klimatizácia spôsobiť prechladnutie alebo zápaly.

Zhrnutie

Ani jedna voľba nie je vyslovene zlá. Ich kombináciou dokážeme docieliť tú najekonomickejšiu a najmenej nebezpečnú jazdu. V závislosti od vašej náchylnosti na jedno alebo druhé zdravotné nebezpečenstvo vetrajte nanajvýš do rýchlosti okolo 50km/h. Potom presedlajte na klimatizáciu, no chlaďte s mierou. Odporúčaná teplota by nemala byť od vonkajšej nižšia o viac ako 6 stupňov. Toto pravidlo môžete porušiť na dlhých trasách, no tiež to veľmi neprežeňte.

zdroj: Giphy.com

Tagy

Pokračovať v čítaní