Autosuv.sk

Ostatné

Výroba BMW v Debrecíne bude 100 % zelená

Nemecká automobilka začne v Debrecíne vyrábať novú generáciu elektromobilov od roku 2025 s využitím zelenej energie a bez využitia fosílnych palív.
Výroba BMW v Debrecíne bude 100 % zelená

BMW Group zakladá v Debrecíne kompletný závod na výrobu vozidiel s lisovňou, karosárňou, lakovňou a montážou. Vznikne severozápadne od maďarského mesta na pozemku s rozlohou viac ako 400 hektárov a dosiahne výrobnú kapacitu približne 150 000 vozidiel ročne. Ide o investíciu vo výške na úrovni 1 miliardy eur a v roku 2025 spustí výrobu čisto elektrických vozidiel.

V Debrecíne bude vyrábať zakladajúceho člena vozidiel, postaveného na novej platforme Neue Klasse, špeciálne vyvinutej pre plne elektrické vozidlá. Výrobný závod v Debrecíne má výrazne prispieť k dosiahnutiu plánovaného 80-percentného zníženia emisií CO2 z výroby do roku 2030.

"Emisie CO2 na vyrobené vozidlo budú nulové, čo dokazuje, že s dostatočným odhodlaním a inováciami môže byť automobilová výroba skutočne trvalo udržateľná. Kľúčovým prvkom v koncepcii trvalej udržateľnosti pre nový závod je úplná absencia fosílnych palív. Nebudeme používať ropu ani zemný plyn a akúkoľvek potrebnú elektrinu budeme získavať čisto z obnoviteľných zdrojov," povedal člen predstavenstva spoločnosti BMW AG pre výrobu Milan Nedeljković.

Veľkú časť potrebnej energie vyrobia rozsiahle fotovoltaické systémy priamo v areáli závodu. Zvyšok bude čerpať regionálne zo 100-percentne obnoviteľných zdrojov. Prebiehajú aj výskumy na využívanie geotermálnej energie. Okrem toho bude závod Debrecín využívať inovatívne technológie, ktoré ešte v tejto podobe na trhu neexistujú, a to najmä v lakovni. Tu sa už farba v lakovniach nebude sušiť pomocou plynových pecí. Namiesto toho sa do budúceho výrobného systému integrujú nové, elektricky poháňané technológie.

Ďalším kľúčovým prvkom trvalo udržateľnej výroby je dôsledné zameranie sa na obehové hospodárstvo. Vždy, keď je to možné, výrobné materiály a zdroje sa znova použijú. Kovové odrezky a piliny z frézovania a lisovania sa budú napríklad recyklovať na ďalšie použitie. Odpadové teplo z chladiacich systémov sa privedie do uzavretého okruhu na ohrev vnútorných priestorov a vody. A inteligentné systémy monitorovania energie budú presne sledovať, ako sa všetka energia spotrebuje, zistia akýkoľvek odpad a zabezpečia, aby bola výroba z hľadiska zdrojov čo najefektívnejšia.

Tagy

Pokračovať v čítaní