Autosuv.sk

Ostatné

Yamaha predstavila výkonný elektromotor pre autá

Elektromotor sa v súčasnosti radí medzi najvýkonnejšie elektromotory automobilového priemyslu.
Yamaha predstavila výkonný elektromotor pre autá

Značku Yamaha si tradične spájame s motocyklami, ale ani vo svete áut nejde o neznámu značku. Pozornosť púta japonský výrobca hlavne ako dodávateľ motorov. V 90-tych rokoch dodával svoje motory aj do F1. Od roku 2020 sa podieľa na vývoji prototypov elektromotorov s rôznym výkonom od 35 do 200 kW.

Okrem toho však medzičasom vyvinula aj elektromotor s výkonom 350 kW, využívajúci 800 V sieť. S týmto výkonom sa elektromotor radí medzi najvýkonnejšie elektromotory na trhu v automobilovom priemysle.

Využitie nájde najmä v rýchlych športových autách. Na prvý pohľad nie je výkon zdrvujúci, ale kompaktné rozmery (mechanické a elektronické časti vrátane prevodovky a meniča prúdu sú "pod jednou strechou") umožňujú tradične využiť viac elektromotorov v jednom vozidle.

K dispozícii tak bude dvojmotorové prevedenie s výkonom 700 kW s jedným elektromotorom vpredu a druhým vzadu a možnosťou ostáva aj štvormotorová verzia s elektromotorom pre každé koleso s výkonom až 1 400 kW.

Yamaha oficiálne predstaví svoj nový elektromotor koncom mája na výstave Automotive Engineering Exposition 2021 v Yokohame. Svoju techniku neplánuje využívať priamo na výrobu elektromobilov, ale poskytne ju tretím stranám ako dodávateľ.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní