Autosuv.sk

Ostatné

Za volant s alkoholom v krvi. Kde všade je to možné?

Ťažká noc a vy musíte sadnúť za volant. S touto situáciou sa od Vianoc stretávame často. Ten pocit po dobrej večeri s vínom alebo na druhý deň po žúre, kedy neviete, či ešte nafúkate, je nepríjemný. Riešením je kúpiť si alkohol tester. Aké sú ale povolené hodnoty v Európe
Za volant s alkoholom v krvi. Kde všade je to možné?

Ťažká noc a vy musíte sadnúť za volant. S touto situáciou sa od vianoc stretávame často. Ten pocit po dobrej večeri s vínom alebo na druhý deň po žúre, kedy neviete, či ešte nafúkate, je nepríjemný. Riešením je kúpiť si alkohol tester. Aké sú ale povolené hodnoty v európe?

Nula celá nula nič

Nulová tolerancia alkoholu je v Európe stále rozšírená. Alkohol za volant jednoducho nepatrí. Úrady sú na dodržiavanie triezvej jazdy extrémne citlivé na Slovensku, Ukrajine, v Grécku, Rusku, Česku, Maďarsku, Rumunsku a Estónsku. V praxi to znamená, že po poldecáku alebo jednom veľkom pive by ste si mali dať odpočinok od volantu na približne dve hodiny.

Do pol promile

Magickú hranicu 0,5 promile nesmiete presiahnuť vo väčšine európskych štátov. Niektoré krajiny majú ale nastavené nižšie, netradičné desatinné hodnoty- Bosna a Hercegovina (0,3), Litva (0,4), Nórsko (0,2), Poľsko (0,2), Švédsko (0,2). Hranicu presne pol promile nesmiete prekročiť vo Švajčiarsku, Španielsku, Slovinsku, Rakúsku, Portugalsku, Holandsku, Chorvátsku (ak však máte menej ako 24, tolerancia je nulová!), Nemecku, Macedónsku, Lotyšsku, Luxembursku, Taliansku, Francúzsku, Fínsku, Dánsku, Čiernej Hore a na Islande. Pri policajnej kontrole sa vám tak prepečie viac ako pol fľaše vína. Nepodceňujte však situáciu! Vaša motorika a reakčný čas sú už aj v tomto stave "dobrej nálady" značne oslabené.

Takmer jedno promile

Zatiaľ, čo jazda s viac ako jedným promile v krvi je na Slovensku trestným činom, v niektorých krajinách európy sa na tejto úrovni pohybuje políciou tolerovaná hranica. Vo Veľkej Británií, Severnom Írsku a Írsku sa beztrestne poveziete s celou fľašou vína alebo jeden a pol litrom piva v tele. Hranica je neuveriteľných 0,8 promile. Ide už o hranicu ľahkej opitosti. Ľudia strácajú zábrany a niektorí naberajú na agresivite. Sústredenie výrazne trpí. Preto si rozmyslite, či svoje právo jazdiť "pod parou" využijete. Určite si nechcete skomplikovať váš výlet na ostrovy nejakou nehodou.

zdroj: tester.sk

Tagy

Pokračovať v čítaní