Autosuv

Ostatné

ZAP podal žiadosť na predĺženie trvania dotácií na elektromobily a hybridy

O budúcnosti dotácií zatiaľ nie je rozhodnuté. Podľa súčasných pravidiel o ňu možno požiadať do konca roka. Pozreli sme sa na to, ktoré autá majú nárok na dotáciu, a ktoré modely sú najúspešnejšie pri jej čerpaní.
ZAP podal žiadosť na predĺženie trvania dotácií na elektromobily a hybridy

O budúcnosti dotácií zatiaľ nie je rozhodnuté. Podľa súčasných pravidiel o ňu možno požiadať do konca roka. Pozreli sme sa na to, ktoré autá majú nárok na dotáciu, a ktoré modely sú najúspešnejšie pri jej čerpaní.

Od 11. novembra 2016 môžu Slováci pri kúpe nového vozidla s elektrickým alebo plug-in hybridným pohonom čerpať príspevok od štátu vo výške 5000 (elektromobily) resp. 3000 eur (plug-in hybridy). V projekte Združenia Automobilového priemyslu SR (ZAP SR) a Ministerstva hospodárstva bolo vyčlenených celkovo 5-miliónov eur, ktoré môžu Slováci čerpať do 31..12.2017. Už v júli sme na našej stránke informovali o tom, že do konca roka sa pravdepodobne nestihnú vyčerpať ani dve pätiny celkového rozpočtu. K 8.11.2017 bol príspevok rezervovaný pre 437 vozidiel z toho 269 elektromobilov a 168 plug-in hybridov. Z uvedeného vyplýva, že Slováci zatiaľ získali nárok na vyplatenie príspevkov vo výške 1 849 000 eur. Je tak viac ako isté, že do konca roka sa vyčlenený balík na podporu elektromobilov a hybridov nestihne vyčerpať. V týchto dňoch sa rozhoduje o predĺžení časovej lehoty na zisk príspevku o ďalší rok. Situácia je však zatiaľ neistá.

Po predbežných rokovaniach s Recyklačným fondom v likvidácii zaslal ZAP SR dňa 4.9.2017 oficiálnu žiadosť na predĺženie projektu. Zatiaľ bez odozvy. „K dnešnému dňu ZAP SR nedostal stanovisko k predloženej žiadosti,“ uvádza sa v tlačovej správe ZAP SR ešte z 9.11.2017. Predĺžením možnosti čerpať príspevok o jeden rok by sa podľa predpokladov ZAP-u stihol naplniť cieľ projektu t.j. podpora registrácie najmenej 1000 vozidiel s elektrifikovaným pohonom. Tempo registrácií by sa v tomto prípade muselo v budúcom roku pohybovať medzi 40 až 50 áut mesačne. Za posledného pol roka bolo pritom priemerné tempo registrácií 40 vozidiel za mesiac. Ďalšie informácie k budúcnosti príspevku prinesú zástupcovia ZAP SR v piatok na ohlásenej tlačovej konferencii.

Ako fungujú dotácie?

Dotácie na elektromobily sú vyplácané v troch splátkach. Pri registrácii auta dostane zákazník 2000 eur a ďalšie dve splátky po 1500 eur získa pri prvom resp. druhom výročí registrácie. Podobne to funguje aj v prípade plug-in hybridov a celková suma 3000 eur je vyplácaná rovnako v troch splátkach, v tomto prípade po 1000 eur. Posledný deň kalendárneho roka je zatiaľ posledným dňom, kedy môžete zaregistrovať nový elektromobil, či plug-in hybrid a požiadať o príspevok. Dotácie sa vzťahujú iba na vozidlá do 3,5 t.

Aká je ponuka dotovaných vozidiel?

Paleta elektromobilov u nás zatiaľ nie je široká, aj keď sa postupne rozširuje. Medzi najdlhšie predávané elektromobily na Slovensku sa určite radí Nissan Leaf, v ponuke však nájdeme aj malý mestský Volkswagen e-Up!, Kiu Soul, dodávku Nissan NV 200 a pomerne nedávno pribudli aj Renault Zoe a Hyundai Ionic Electric

Oveľa širšia ponuka je v prípade záujmu o plug-in hybridy. Nájdeme medzi nimi priekopníka v oblasti hybridov, Toyotu s modelom Prius. Veľké zastúpenie tu však majú luxusné vozidlá, v ktorých sa cena drahej techniky ľahšie stratí. Príspevok tak môžu získať záujemcovia o BMW, Mercedes, Audi, ale aj Porsche. Celý zoznam dostupných eletkromobilov (BEV) a plug-in hybridov (PHEV) nájdete na tomto odkaze KLIKNITE SEM!

Kto je najúspešnejší?

Podľa štatistík z minulého piatku sú v počte získaných príspevkov na tom najlepšie elektromobily Nissan Leaf (41), Nissan NV 200 (40) a Volkswagen e-Up 40). Medzi plug-in hybridmi absolútne dominuje Mercedes GLE 350 e (45 vrátane verzie kupé).

Tagy

Pokračovať v čítaní