Autosuv.sk

Ostatné

Zapadnutí v snehu? Tieto tipy vám pomôžu rozhýbať vaše auto

Po dlhom čakaní nám konečne nasnežilo a na niektorých miestach sa sneh udržal. Hlavne na menej frekventovaných cestách vyvstáva riziko zapadnutia. Čo robiť, ak sa do takejto situácie dostaneme?
Zapadnutí v snehu? Tieto tipy vám pomôžu rozhýbať vaše auto

Po dlhom čakaní nám konečne nasnežilo a na väčšine miest sa sneh udržal. Hlavne na menej frekventovaných a strmých cestách vyvstáva riziko zapadnutia. Čo robiť, ak sa do takejto situácie dostaneme?

Akonáhle sa vám podarí zapadnúť v snehu, ocitli ste sa v relatívne náročnej situácií. Dostať vozidlo zo záveja alebo ľadovej koľaje si vyžaduje v prvom rade rozvahu. Zabúdať však nesmiete ani na zimnú výbavu auta. Čo ak ju však nemáte? Prinášame vám niekoľko tipov, čo robiť, ak zapadnete tak, že bežné vykývanie už nepomáha.

Zachovajte chladnú hlavu

Tento tip sám o sebe nepomôže vyriešiť vašu zapeklitú situáciu, no je základom pre všetky ostatné. Všetko, čo budete robiť, aby ste vymanili vaše auto z chápadiel zimy, musíte robiť v pokoji a plynulo. Najdôležitejšie je nezmätkovať pri rozbiehaní. Ak totiž pridáte príliš, v momente stratíte trakciu a len nezmyselne prešmykujete pneumatikami. V tom horšom prípade kvôli tomu zapadnete do snehu ešte hlbšie. Jeremy Clarkson síce vraví, že výkon je liek na všetko, no v tomto ho radšej nepočúvajte. I keď na obrázku pôsobí dôveryhodne.

zdroj: Giphy.com

Zapojte rodinu

Ak náhodou necestujete ako vlk samotár, prvá vec, ktorú by ste mali vyskúšať, je rozkývať auto za pomoci ďalšieho človeka. Roztláčanie áut je už v dnešnej dobe prežitkom kvôli nebezpečenstvu preskočenia remeňov v motore. Pre zapadnuté vozidlo s bežiacim motorom je to však irelevantné. Poproste rodinu alebo okoloidúcich, aby do vás v momente, keď budete pridávať plyn, trochu strčili.

zdroj: Giphy.com

Odhrabte sneh

Málokto nosí so sebou ako súčasť zimnej výbavy aj lopatku na sneh. Vhodná je pre skialpinistov, zimných turistov, ale aj pre motoristov. Ak viete, že cestujete na miesto, kde by mohol byť problém s vysokou snehovou pokrievkou, určite do takejto lopatky investujte. V prípade zapadnutia potom môžete ľahko odhádzať nazbieraný sneh spod kolies a byť o krok bližšie k záchrane. Pri odhrabávaní dbajte na to, aby bol voľný aj výfuk. Ak by ste doňho totiž natlačili sneh, môže sa vám stať, že nenaštartujete. Ak vám v zimnej výbave lopatka chýba, ostáva vám len odhrabať sneh ručne stručne.

zdroj: Giphy.com

Podložte kolesá

V poradí ďalším tipom, ako sa vymaniť z pazúrov zimy, je podložiť kolesá. Pre tento prípad vodiči väčšinou nosia zimné reťaze. Ak ste si ich nezadovážili, improbizujete. Vždy stačí, ak podložíte hnanú nápravu. Docielite tým zvýšenie trakcie v momente, kedy ju auto potrebuje najviac. To je prvých zopár otáčok kolies, kým auto nedostane kinetickú energiu. V momente, keď ste bez reťazí, musíte zložiť obetu. Na rozhýbanie auta môžu poslúžiť okolité konáriky, hlina, piesok, soľ alebo kusy oblečenia. Koleso ich v momente, keď sa rozbiehate, vezme pod seba a "odrazí" sa od nich. S trochou šťastia je práve ten malý moment tým, ktorý vás delí od úspešného úniku z pasce. Fantázií sa medze nekladú.

zdroj: Giphy.com

V prípade, že je to s trakciou naozaj zlé, môžete sa pokúsiť auto zaistiť (napríklad podolžiť kameňmi) a zdvihákom nadvihnúť jednotlivé kolesá. Keď budú vo vzduchu, jednoducho vložíte niektorý z podomácky vyrobených "zvyšovačov trakcie" priamo pod koleso, čím zaistíte, že sa auto od neho odrazí naisto.

Vyfučte pneumatiky

Samozrejme, nie úplne. Znížením tlaku v pneumatikách váha auta gumy trochu deformuje a sploští. Pre vás to znamená risk, že ak to s podhusťovaním preženiete, preseknete si gumy. Na druhej strane, prehnať to je naozaj ťažké. Odmenou za "vypustenie pary" bude zväčšená plocha záberu, ktorá prispeje k vyššej trakcií. Túto stratégiu by ste však mali voliť iba vtedy, keď viete, že po oslobodení auta budete mať v blízkom čase možnosť kolesá opäť dofúkať.

zdroj: Giphy.com

Tagy

Pokračovať v čítaní