Autosuv.sk

Ostatné

ZF predstavilo novú generáciu elektrického pohonu

Nový pohon vyniká vysokou hustotou krútiaceho momentu a dobrým pomerom trvalého a maximálneho výkonu.
ZF predstavilo novú generáciu elektrického pohonu

Popredný svetový automobilový dodávateľ ZF predstavil novú techniku pre elektromobily. Nemecká spoločnosť prezentuje schopnosti nového elektrického pohonu prostredníctvom prototypu ZF EVbeat, ktorý vychádza z vozidla Porsche Taycan.

V útrobách Taycanu sa skrýva EVSys800 - modulárny 800 voltový pohon. Hlavnou prednosťou je nízka hmotnosť a kompaktné rozmery. ZF sa chváli unikátnou vysokou hustotou krútiaceho momentu s hodnotou 70 newtonmetrov na kilogram.

Čo sa týka rozmerov, pohon ušetrí 50 milimetrov na šírke vďaka kompaktnej redukčnej prevodovke a technológii "opleteného vinutia" elektromotora patentovanej spoločnosťou ZF. Pohon je s celkovou hmotnosťou 74 kg o 40 kg ľahší ako súčasný rovnako výkonný pohon ZF 800 V.

Zásadný význam má elektromotor s novou koncepciou chladenia a novou technológiou vinutia. Na chladenie necháva ZF prúdiť olej priamo okolo medených tyčí – presne v mieste, kde sa počas prevádzky vytvára najviac tepla. Takto vysoko účinné chladenie výrazne zvyšuje výkon pri rovnakej hmotnosti a zástavbovom priestore.

Práve účinné chladenie má zásadný vplyv na trvalý výkon elektromotora. Ten dosahuje 206 kW, maximálny výkon je 275 kW. Práve pomer 206:275 je výnimočný. Za úspech sa dá považovať, keď trvalý výkon dosiahne 50 % hodnoty maximálneho výkonu, v prípade pohonu EVSys800 je to až 75 %.

Nová koaxiálna redukčná prevodovka prenáša hnacie sily elektromotora prostredníctvom dvoch planétových prevodoviek. Tie nielenže vytvárajú požadovaný konečný prevodový pomer, ale taktiež plnia funkciu plne integrovaného diferenciálu. V porovnaní s konvenčnými koncepciami odstupňovania, pri ktorých vstupný a výstupný hriadeľ neleží na rovnakej osi, znižuje koaxiálne riešenie hmotnosť a nároky na inštalačný priestor bez toho, aby to bolo na úkor účinnosti, hluku a vibrácií.

Pokračovať v čítaní