Autosuv.sk

Ostatné

Zimná údržba v Bratislave nie je lacná, napriek tomu kontrola ukázala nedostatky

Kontrola len potvrdila to, čo ukáže každé väčšie sneženie v Bratislave. Zimná údržba ciest v hlavnom meste nie je na požadovanej úrovni.
Zimná údržba v Bratislave nie je lacná, napriek tomu kontrola ukázala nedostatky

Kontrola len potvrdila to, čo ukáže každé väčšie sneženie v Bratislave. Zimná údržba ciest v hlavnom meste nie je na požadovanej úrovni.

Z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok zaznamenáva dispečing DPB problémy s autobusovou dopravou v kopcovitých terénoch. Problém má opäť trolejbusová doprava na Kolibe. Dopravný podnik Bratislava zabezpečil ráno výpravu v plnom rozsahu. Z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok zaznamenáva problémy s trolejbusovou dopravou na Palisádach, na Kramároch a v Lamači. Premávka na Kolibu je už obnovená. V ostatných častiach mesta linky MHD premávajú s meškaniami od 30 minút a viac,“ takto informoval o situácii na cestách v Bratislave dnes ráno dopravný podnik na svojej internetovej stránke.

Pohľad na Bratislavu napríklad niekde z Oravy sa zdá v niektorých situáciách komický. Napadne pár centimetrov snehu a doprava kolabuje. Za takouto situáciou sú mnohokrát objektívne príčiny. Keď v hustej premávke zastavíte auto a idete zakladať reťaze, tak zastavíte celú kolónu. Na ďalšom mieste stačí, aby sa auto so slabším šoférom skrížilo na ceste a vznikne ďalší problémový bod. Ďalším problémom je nižšia priepustnosť križovatiek na klzkom povrchu. Kým sa pohne celá kolóna na snehu a ľade, tak to chvíľu trvá. V neposlednom rade k zhoršenej dopravnej situácii prispievajú aj vodiči, ktorí nemajú toľko skúseností s jazdou na snehu. Naše skúsenosti zo Švédska ukázali, že tamojší vodiči jazdia na snehu úplne inými rýchlosťami. Skúste ísť na Slovensku rýchlosťou okolo 100 km/h po ceste 1. triedy so súvislou vrstvou snehu a označia vás za blázna, či samovraha (Švédi majú na takúto jazdu aj potrebné vybavenie, napríklad pneumatiky s maličkými hrotmi).

Okrem spomínaných príčin sa za zlou situáciou v hlavnom meste počas sneženia skrýva aj kvalita údržby ciest. Na údržbu pritom ide slušná dávka peňazí. Starostka mestskej časti Bratislava-Karlova Ves a zároveň poslankyňa mestského zastupiteľstva, Dana Čahojová potvrdila, že súkromná spoločnosť ARK technické služby s.r.o., dostáva z mestského rozpočtu denne vyše 12-tisíc eur na zimnú pohotovosť. Pri neohlásenej kontrole ale zistili, že dodávateľ nedokáže zabezpečiť zmluvne garantovaný počet personálu a ani mechanizmov na zimnú údržbu. Informáciu priniesol Ženskýweb.sk.

,,Na predraženú zimnú údržbu upozorňovalo už predchádzajúce mestské zastupiteľstvo, ktoré navrhlo aj riešenia. Vtedy najsilnejší opozičný klub navrhol niekoľko riešení - od viacstupňovej zimnej pohotovosti až po otvorenie zmluvy s ARK. Súčasní mestskí poslanci vytrvalo poukazujú na túto zmluvu, iniciovali niekoľko kontrol, ktoré mali závažné zistenia, prijali viacero uznesení, ale s takmer nulovým efektom,“ citoval Ženskýweb starostku Čahojovú.

Situáciu okolo údržby ciest budeme naďalej pozorne sledovať. Zároveň pripravujeme ďalšie videá s návodom pre vodičov, ako si poradiť na zasnežených uliciach. Ďalšie video zverejníme už zajtra. Zatiaľ si môžete pozrieť aspoň jedno z našich nedávnych videí v nasledujúcom článku – KLIKNITE SEM!

 

 

Tagy

Pokračovať v čítaní