Autosuv.sk

Ostatné

ZipCharge Go je prenosná powerbanka pre elektromobily

Nie je to len núdzový "kanister s palivom" pre elektromobily. Pomôcť by mohol aj motoristom z panelákov s nízkym denným nájazdom.
ZipCharge Go je prenosná powerbanka pre elektromobily

Majitelia elektromobilov dnes nemajú veľa možností, ako si pomôcť, pokiaľ nemajú dosť energie na dojazd k najbližšiemu nabíjaciemu miestu. Odťah je drahý a elektrocentrála nie je zrovna elegantné a rýchle riešenie. Pomôcť teoreticky môže ďalší elektromobil, pokiaľ je schopný napájať energiou ďalšie zariadenia.

S lepším riešením prišiel britský start up ZipCharge, ktorý predstavi svoju nabíjačku Go. Malá nabíjačka vo veľkosti cestovného kufra váži približne 22 kg a má využiteľnú kapacitu 4 kWh. Nabíjací výkon je 7,2 kW, takže za niečo viac ako 30 minút dokáže zvýšiť dojazd vozidla o 20 až 30 km v závislosti od jeho spotreby. V budúcnosti predstaví ZipCharge aj nabíjačku s dvojnásobnou kapacitou 8 kWh.

Go nabíjačka nie je len záložným "kanistrom s palivom" pre elektromobily. Pomôcť môže aj domácnostiam bez parkovacieho miesta s možnosťou nabíjania. Navýšenie dojazdu o 30 alebo až 60 km (v prípade nabíjačky s vyššou kapacitou), by časti motoristov mohlo stačiť na pokrytie denného nájazdu. Ide pritom o lacný spôsob domáceho nabíjania. Go možno nabíjať lacnejším nočným prúdom z bežnej domácej zásuvky a následne možno energiu predať naspäť do siete v čase drahšej tarify. Poslúžiť môže aj ako krátkodobý núdzový zdroj energie, či napájanie elektrických zariadení počas kempovania.

Súčasťou "kufríka" je aj pripojenie na internet, ktoré slúži na komunikáciu, nastavenie nabíjania a sledovanie stavu nabíjania prostredníctvom aplikácie z mobilného telefónu. Cenu nabíjačky zatiaľ nepoznáme, ale ZipCharge ho bude chcieť záujemcom aj požičiavať. Cena mesačného prenájmu je 49 libier (57 eur). Oficiálne uvedenie na trh je v pláne až v poslednom štvrťroku 2022.

 

Obrázky

Pokračovať v čítaní