Autosuv.sk

Ostatné

Znovuzrodená Toyota Prius je krajšia

Do Európy sa dostane len plug in hybrid. Bude výkonnejší s vyšším elektrickým dojazdom.
Znovuzrodená Toyota Prius je krajšia

Toyota Prius štvrtej generácie bolo autom zvláštnych tvarov, a aj piata generácia bude rozhodne vytŕčať z davu. Rozhodne je však krajšia, minimálne máme taký prvý dojem z fotografií. V porovnaní s predchodcom je Prius nižší, má nižšie ťažisko, je o niečo širší a kratší, no rázvor náprav je dlhší o 50 mm.

 Interiéru dominujú tmavé farby s kontrastným prešívaním sedadiel a palubnej dosky. Výraznými prvkami palubnej dosky je dvojica displejov. Všimnúť si môžeme aj ambientné osvetlenie palubnej dosky, ktoré má aj funkčný význam. Zablikaním upozorní vodiča na objekty v premávke ešte pred zvukovým upozornením.

Toyota Prius je synonymom pre hybridný pohon. Ako prvé masovo vyrábané vozidlo ho využíva od roku 1997. S piatou generáciou sa v Európe dočkáme len plug in hybridnej verzie. V Japonsku bude k dispozícii aj tradičný paralelný hybrid v dvoch verziách s 2,0 l a 1,8 l benzínovým motorom.

Plug in hybrid v Európe sa spoľahne na dvojliter a celkový systémový výkon dosiahne 164 kW, čo je o 74 kW viac v porovnaní s predchodcom. Výrazne vyššia je aj kapacita batérie - 13,6 kWh. Toyota tvrdí, že elektrický dojazd vzrastie o 50 %. Očakávať tak môžeme elektrický dojazd okolo 90 km.

Batéria je ukrytá pod zadnými sedadlami a nie v batožinovom priestore. Vďaka tomu konštruktéri znížili ťažisko vozidla. Prius je postavený na druhej generácii platformy TNGA. V porovnaní s predchodcom má tuhšiu karosériu a bude tichší.

Japonský výrobca sa chváli balíkom najmodernejších asistenčných systémov Toyota Safety Sense. Asistenčné systémy sa spoliehajú na prednú kameru a zadná kamera je súčasťou digitálneho vnútorného zrkadla. Súčasťou systému je aj palubný záznamník jazdy.

Prichádza s viacerými zaujímavými riešeniami. Okrem solárnej strechy pre plug in hybrid chce zaujať dvoma 1500 W elektrickými zásuvkami. Samotná prítomnosť zásuviek v interiéri plug in hybridu nie je až tak zaujímavá, netradičné je však pripojenie spotrebiča mimo vozidla. Toyota prichádza so špeciálnym plastovým krytom na okne, aby do auta nenapršalo.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní