Autosuv.sk

Technik

Aditíva do paliva – oplatí sa ich používať? (archív)

Aditíva obsahuje už aj samotné palivo, ktoré pravidelne tankujete.
Aditíva do paliva – oplatí sa ich používať? (archív) unsplah

Úlohou aditív, teda prísad do paliva, je zvyšovanie oktánového čísla (pri benzíne) alebo cetánového čísla (pri nafte), a tým zlepšiť chod motora, znížiť jeho spotrebu a zvýšiť jeho výkon. Ich ďalšou úlohou je znižovanie bodu tuhnutia nafty, zvyšovať jej mazivosť či eliminovať účinky vody v palive. Tým je palivový systém chránený pred koróziou, čo pozitívne vplýva na životnosť jeho komponentov. Oplatí sa ich používať?

Pred použitím aditív si treba uvedomiť, že aditíva obsahuje už aj samotné palivo, ktoré pravidelne tankujete. Prémiové palivo obsahuje aditív o niečo viac ako klasické a dôvodom je cena. Preto sa väčšina motoristov prikláňa k tankovaniu klasického paliva a ďalší zasa aditívam jednoducho neveria.

Ďalšia skupina motoristov zasa tankuje prémiové palivá a ešte do nich pridáva aditíva, čo je veľkou chybou a samotný výrobca aditív udáva, že ich použitím pri prémiovom palive nijako motoru nepomôžete. Zhrnúť to teda môžeme takto: používanie aditív s rozumom určite motoru prospieva a predlžuje životnosť palivového systému a nadmerné používanie aditív nemá žiadny vyšší prínos pre funkciu motora.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní