Autosuv.sk

Technik

Ako pripraviť auto na zimu? (archív)

Jazda v snehu a ľade môže byť nebezpečná, ak nie ste pripravení, môžete riskovať mechanické problémy alebo nehodu v klzkom prostredí.
Ako pripraviť auto na zimu? (archív)

Jazda v snehu a ľade môže byť nebezpečná, ak nie ste pripravení, môžete riskovať mechanické problémy alebo nehodu v klzkom prostredí. Tu je niekoľko vecí, ktoré odborníci odporúčajú, aby vodiči stihli skontrolovať a pripraviť pred zimným obdobím.

Vyskúšajte batériu

Veľmi horúce leto má tendenciu vyberať si daň z vašej batérie, takže jej testovanie pred zimou vám môže pomôcť zabrániť, aby ste uviazli s vybitou batériou. Odborníci odporúčajú, aby ste si svoju batériu nechali otestovať vždy, keď idete vymeniť olej, často je to zahrnuté bez príplatku ako súčasť pravidelnej kontroly údržby.

Dostatok (a správny druh) kvapaliny do ostrekovačov

So snehom a ľadom je na cestách viac soli. Musíte byť schopný pravidelne čistiť čelné sklo, aby ste odstránili soľ, ktorá môže zhoršiť viditeľnosť. Uistite sa, že máte dostatok kvapaliny do ostrekovačov, a že použitá kvapalina má dostatočne nízky bod mrazu. Ak táto kvapalina zostane v systéme, keď teploty klesnú pod bod mrazu, zamrznutá kvapalina môže nielen zabrániť rozstrekovaniu kvapaliny do ostrekovača, ale tiež môže spôsobiť poškodenie komponentov, ako je čerpadlo ostrekovača alebo nádržka na ostrekovače. Aby ste tomu zabránili, použite kvapalinu do ostrekovača s nízkym bodom tuhnutia.


Gafa

Skontrolujte pneumatiky

S tradičnou celoročnou pneumatikou sa zmes behúňa stáva tvrdšou za studena a nedarí sa jej tak dobre ako za teplého počasia. Zimná pneumatika, ktorá má hlbší a pružnejší dezén, pomáha na snehu aj v chladných a zľadovatených podmienkach.

Skontrolujte chladiaci systém

Dôkladná kontrola všetkých súčastí chladiaceho systému môže zabrániť nežiaducej poruche, ktorá môže mať za následok nákladné poškodenie motora. Chladiaca kvapalina by sa mala meniť každé 3 až 4 roky, a to hlavne z dôvodu, že časom stráca svoje vlastnosti. Chladiacich kvapalín je na trhu veľa, treba si však vybrať tú správnu a neriadiť sa len najnižšou cenou, pretože nekvalitná chladiaca kvapalina môže rýchlo zdegradovať a znečistiť chladič a celý chladiaci systém automobilu.

Vyskúšajte stierače

Ak sú vaše stieracie lišty opotrebované, nie sú vyčistené, je čas ich vymeniť. Opotrebované stieracie lišty môžu zhoršiť viditeľnosť, ak správne nevyčistia vaše čelné sklo, čo je hlavne v zimnom období veľmi nebezpečné.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní