Autosuv.sk

Technik

Ako soľ poškodzuje vaše auto? (archív)

Časti, ktoré sú najviac ohrozené, sú kolesá, brzdy, výfukové potrubie, tlmiče výfuku a ďalšie kovové komponenty, ktoré sú umiestnené relatívne nízko pri zemi.
Ako soľ poškodzuje vaše auto? (archív) Pixabay

Počas zimných mesiacov majú naše vozidlá tendenciu zachytávať soľ na cestách. Ale už ste niekedy skutočne uvažovali o vplyve soli na vaše auto? Či už vlastníte osobné auto, SUV alebo nákladné auto, všetky vozidlá sú vysoko náchylné na škody spôsobené kamennou soľou, ktorá sa používa na to, aby sa na našich cestách nenachádzal sneh a ľad. Veľké častice tejto soli môžu časom viesť ku korozívnemu poškodeniu takmer každej vystavenej súčasti vozidla.

Najviac ohrozené časti

Od brzdy po blok motora môžu všetky kovové časti ľahko korodovať, keď soľ z ciest reaguje s vodou a kyslíkom. Pretože sa sneh stále topí a voda sa mieša so soľou a vzduchom, môže to pre naše vozidlá ľahko spôsobiť problémy.

Časti vášho osobného alebo nákladného vozidla, ktoré sú najviac ohrozené, sú kolesá, brzdy, výfukové potrubie, tlmiče výfuku a ďalšie kovové komponenty, ktoré sú umiestnené relatívne nízko pri zemi. Nemôžeme však zabudnúť na lak vášho vozidla. Rovnaká soľ, ktorá môže korodovať kov na vašom vozidle, môže tiež spôsobiť zdvihnutie a odlupovanie laku, čo vám prinesie drahý účet za opravu.

Pomôže časté umývanie

Berúc do úvahy toto všetko, je dôležité vozidlo po jazde po cestách, ktoré sú upravené kamennou soľou, dôkladne umyť. Pretože to býva na Slovensku akákoľvek cesta medzi novembrom a aprílom, odporúčame, aby ste svoje vozidlo často umývali v autoumyvárni. Ak je to možné, umyte si vozidlo sami doma. Pokiaľ odstraňujete tieto čiastočky soli z vozidla (a nezabudnite ich tiež umyť pod vozidlom), výrazne to predĺži životnosť vášho auta.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní