Autosuv.sk

Technik

Ako spoznáte, že vaše pružiny dosluhujú? (archív)

Ich hlavnou úlohou je vozilo udržiavať v rovnováhe. Poškodenie niektorej z pružín možno zistiť aj vizuálne jej kontrolou.
Ako spoznáte, že vaše pružiny dosluhujú? (archív)

Podvozkové komponenty slúžia okrem iného na zamedzovanie prenosu nárazov a úderov z vozovky. Komfort šoféra vozidla zabezpečujú neustále namáhané diely pruženia a tlmenia. Slovenské cesty sú priam zážitkom, a preto je pravidelná kontrola pružín dôležitá. Ich hlavnou úlohou je vozidlo udržiavať v rovnováhe.

Poškodenie niektorej z pružín možno zistiť vizuálne jej kontrolou, ale taktiež možno spozorovať neobvyklý náklon vozidla na jednu stranu. Pri poškodení pružiny na prednej náprave tiež nechýba hlasné praskanie pri otáčaní volantom.

Najčastejším príznakom poškodenia je však takzvané poskakovanie vozidla. Opotrebovaná pružina je mäkšia a je možné ju ľahšie stlačiť. Skúšku opotrebovania možno vykonať opakovaným stláčaním prednej a zadnej časti vozidla k zemi.

Ďalším znakom poškodenia niektorého z podvozkových komponentov sú nerovnomerne zjazdené pneumatiky. To však môže byť spôsobené zlým nastavením geometrie, ktoré zapríčiňuje zbiehavosť alebo rozbiehavosť kolies. Pokiaľ opakované nastavenie geometrie nie je účinné, je potrebné sa zamerať na technický stav podvozku. Majte na pamäti, že zle rozložená hmotnosť, spôsobená poškodením niektorého z dielov, môže ovplyvniť celkovú ovládateľnosť vozidla a predlžovať jeho brzdnú dráhu.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní