Autosuv.sk

Technik

Ako správne uskladniť letné/zimné pneumatiky? (archív)

Vždy sa nájdu ľudia, ktorí pre nedostatok miesta uschovávajú pneumatiky napríklad na balkóne.
Ako správne uskladniť letné/zimné pneumatiky? (archív) Unsplash

Väčšina šoférov, ktorí sa chcú vyhnúť dlhej čakacej dobe v pneuservise, má čím skôr pneumatiky vymenené. Ostatní si dávajú načas a veľké percento z nich sa rozhodne konať, až keď napadne prvý sneh. To znamená, že letnú sadu bude treba uskladniť, no v pneuservisoch je táto služba za poplatok, preto sa množstvo vlastníkov vozidiel rozhodne pre ten jednoduchší krok – uskladniť ich doma. Aj takéto uskladnenie má pre dlhšiu výdrž pneumatík svoje pravidlá.

Vždy sa nájdu ľudia, ktorí pre nedostatok miesta uschovávajú pneumatiky napríklad na balkóne. To však nie je celkom správne, pretože takéto pneumatiky by nemali byť vystavené veľkým teplotným rozdielom a tiež by nemali byť v blízkosti akéhokoľvek tepelného zdroja.

Pri skladovaní pneumatík bez diskov je odporúčané postaviť ich vedľa seba a v priebehu zimy z času na čas otočiť. Pneumatiky s diskami sú na tom inak – tie je odporúčané naukladať na seba a tiež raz za čas zmeniť ich poradie, aby nedochádzalo k nežiadanej deformácii. Dôležitý je tiež tlak, ktorý by mal byť udržiavaný tak, ako keď sú kolesá namontované na vozidle a zabezpečiť tak správne napnutie pneumatík. Očistenie a prípadná impregnácia pri uskladňovanú je veľké plus.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto,

Pokračovať v čítaní