Autosuv.sk

Technik

Autobatéria – ako si vybrať tú správnu? (archív)

Najjednoduchšou cestou je preštudovať si štítok na akumulátore, ktorý sa chystáte vymeniť.
Autobatéria – ako si vybrať tú správnu? (archív)

Časy, kedy autobatéria vydržala v bezchybnom stave mnoho rokov, sú nenávratne preč, hlavne kvôli modernizácii systémov, používaných v nových vozidlách. Väčší odber energie vyžaduje častejšiu údržbu alebo výmenu batérie najmä kvôli systémom, ktoré ani po vypnutí motora nespia. Ako si však vybrať správny akumulátor, vhodný pre dané vozidlo?

Najjednoduchšou cestou je preštudovať si štítok na akumulátore, ktorý sa chystáte vymeniť. Vhodný typ pre dané vozidlo by mal byť uvedený aj v manuáli od výrobcu. Tieto informácie vás nasmerujú a vy si môžete spraviť približný prehľad o cene.

Nenechajte sa však zlákať príliš nízkou cenou akumulátorov v rôznych supermarketoch a podobne. Tieto zaprášené exponáty si s kvalitnou batériou overeného výrobcu nemôžu konkurovať a časom vás sklamú svojou krátkou životnosťou, či zimnou neochotou spolupracovať.

V prípade, že jazdíte so svojím vozidlom hlavne krátke trasy, odporúčame vsadiť na silnejšiu autobatériu. Práve krátke mestské trasy v kombinácií s mrazom vplývajú na životnosť akumulátora najviac. Aj keď poznáte hodnotu, odporúčanú výrobcom vozidla, no na dlhšiu trasu sa vyberiete maximálne dvakrát do roka, nie je na škodu siahnuť o triedu vyššie.

To platí aj u vozidiel so systémom Štart – Stop, no tu klasický akumulátor nestačí. Tento systém vyžaduje batérie typu AGM, GEL alebo EFB, ktorých najväčšou nevýhodou je obstarávacia cena.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní