Autosuv.sk

Technik

Automatické vypínanie motora. Zvykli ste si?

Tieto systémy fungujú už 10 rokov, a zatiaľ sa nepotvrdil nárast výmeny štartérov alebo batérií.
Automatické vypínanie motora. Zvykli ste si?

Jednou z mnohých funkcií áut, ktoré buď milujete, alebo neznášate, je automatické vypnutie motora, keď zastavíte. Nie je to nič čo máme radi, ale zvykli sme si. Na jednej strane sa stretávame s názormi, typu ,,je to zlé pre batériu“ alebo ,,bude si to vyžadovať častejšiu výmenu štartérov“ a podobne. Mnohí spomínajú aj nedostatok tepla alebo klimatizácie pri zastavení. Je to teda len mýtus alebo naozaj to šetrí palivo?

Štúdie ukazujú, že automatické vypínanie motora znižuje spotrebu paliva o niekoľko %. Povedzme, že ste zastavili na svetelnej križovatke alebo v premávke 3%-5% z času, keď jazdíte. Je to teda 3%-5% času, kedy nepoužívate palivo. Rovnako teda, nespôsobujete žiadne opotrebovanie motora, a čo je dôležitejšie, nespôsobujete žiadne znečistenie ovzdušia. A ak spoločne znížime znečistenie ovzdušia o 3%-5%, je to pre všetkých veľká výhra.

Tieto systémy fungujú už 10 rokov, a zatiaľ sa nepotvrdil žiadny nárast výmeny štartérov alebo batérií. Teplé motory sa dajú ľahko naštartovať (naštartujú sa za zlomok sekundy). Jedinou nevýhodou môže byť to, že reštart na niektorých automobiloch môže byť trochu nepríjemný, a teda na niektorých autách môže byť cítiť mierne chvenie. Technológie a systémy idú stále dopredu a viac sa pozerajú aj na životné prostredie. Aj keď sa nám nemusia všetky páčiť, pomaly si musíme na ne zvykať. 

Zdroj: cartalk.com

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní

link