Autosuv.sk

Technik

Budúcnosť interiérov: Aké materiály nahradia plast?

Hovorí sa o postupnej redukcii plastových častí, ktoré by v budúcnosti mali ubúdať najmä z interiéru. Aké materiály ich nahradia?
Budúcnosť interiérov: Aké materiály nahradia plast?

Ekológia je za posledné roky vo svete automobilizmu často spomínaný pojem, ktorému prispôsobujú svoj vývoj a výrobu takmer všetky automobilky. Práve vďaka potrebe zníženia ekologického dopadu vozidiel na našu planétu sme zažili rýchly nástup elektromobilov, ktoré väčšina populácie vníma ako neodvratnú budúcnosť prepravy. Nezostáva to však len pri pohone a automobilky už teraz pracujú na tom, aby boli vozidlá pre prírodu ešte menším škodcom. Hovorí sa o postupnej redukcii plastových častí, ktoré by v budúcnosti mali ubúdať najmä z interiéru. Aké materiály ich nahradia?

Už dnes sú v niektorých vozidlách používané časti z recyklovaných pet fliaš, či recyklovaných textilných materiálov (najmä zo starého oblečenia). Luxusná trieda zasa využíva vo svojich interiéroch reálne drevo. Nie je teda dôvod pochybovať o tom, že sa plánuje vo vyššej miere využívať nielen recyklovateľný materiál a drevo, ale tiež ďalšie neobvyklé prírodné materiály. Najviac spomínanými sú tie na báze ľanu, či v rôznych formách využité listy exotických plodín a kôry. Správnym technickým postupom z nich možno vytvoriť odolný povrch s pravdepodobne zaujímavým vizuálom.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní