Autosuv.sk

Technik

Čap riadenia – kedy je čas na jeho výmenu? (archív)

Tento komponent patrí medzi tie bežne spotrebné, preto k jeho výmene jedného dňa musí dôjsť.
Čap riadenia – kedy je čas na jeho výmenu? (archív)

Čapy patria k základnej časti systému riadenia, čo má samozrejme veľký vplyv na bezpečnosť pasažierov. Kolesá okrem toho, že zabezpečujú smer jazdy a držia vozidlo na vozovke, majú čo robiť s tlmením nárazov od nerovností.

Ich funkcia je preto znásobená použitím čapu riadenia, ktorý sa navyše stará o konštantný rozostup medzi prevodovkou a otočným čapom kolesa, čím udržuje stopu vozidla. Najhlavnejším predpokladom pre správnu funkčnosť čapu je jeho úplná voľnosť pohybu. Tento komponent patrí medzi tie bežne spotrebné, preto k jeho výmene jedného dňa musí dôjsť.

Životnosť je rôzna a závisí najmä na spôsobe jazdy a povrchu využívaných cestných komunikácií. Možno ju však o niečo predĺžiť otáčaním volantu v pohybe vozidla, nakoľko pri otáčaní volantom v stojacom vozidle je na čapy vyvíjaný veľmi vysoký tlak.

Poškodenie tohto dielu sa prejavuje najmä pukaním pri otáčaní volantom, vyšším opotrebením pneumatík v dôsledku narušenej geometrie, zlým držaním stopy vozidla, vyššou vôľou volantu a za určitých okolností údermi do riadenia pri brzdení.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní