Autosuv.sk

Technik

Check engine – na čo poukazuje táto známa kontrolka? (archív)

Kontrolka motora (check engine) patrí k najväčším postrachom každého šoféra.
Check engine – na čo poukazuje táto známa kontrolka? (archív)

Kontrolka motora (check engine) patrí k najväčším postrachom každého šoféra. Mnoho vodičov ju ignoruje, iní zasa bezodkladne navštívia autoservis a snažia sa problém riešiť. Kontrolka totiž môže zareagovať aj na náhodnú chybu a po pár štartovaniach znovu zhasne. Inokedy zasa uvedie vozidlo do núdzového režimu. Na čo všetko môže táto kontrolka poukazovať?

Porucha lambda sondy

Porucha lambda sondy patrí medzi najčastejšie príčiny rozsvietenia kontrolky. Sondu možno skontrolovať vizuálne, či na nej nie je nanesené veľké množstvo sadzí. Nie vždy však možno určiť, či práve to je zdrojom problému a napojenie vozidla na diagnostiku je nevyhnutné.

Porucha zapaľovania

Zlyhanie zapaľovania v jednom z valcov môže signalizovať problém s komponentmi zapaľovania: zapaľovacie sviečky, cievky, kabeláž vedúca k cievkam. Závada sa však môže skrývať aj v snímači kľukového hriadeľa, či v samotnej riadiacej jednotke.

Nekvalitné palivo

Aj použitie nekvalitného, nízkooktánového paliva môže byť príčinou rozsvietenia kontrolky motora. Ak sa rozsvieti chvíľu po natankovaní, je isté, že problém bude s nekvalitným palivom.

Zanesený palivový filter

Zanesený filter je tiež častou príčinou napriek tomu, že ide o banálny problém. Systém totiž nedokáže do valcov dopraviť dostatočné množstvo paliva pre správny chod motora.

Zanesený vzduchový filter

Rovnako ako palivový filter aj vzduchový stráca svoju schopnosť dopraviť dostatočné množstvo vzduchu do motora.

Zanesený systém vstrekovania

Zanesenie vstrekovačov motora má výrazný dopad na výkon motora, preto kontrolka upozorní na problém. Ten možno odstrániť vyčistením vstrekovačov.

Nízka hladina oleja

Strata motorového oleja môže rozsvietiť okrem kontrolky mazania aj kontrolku motora. Vtedy je potrebné vozidlo okamžite zastaviť a vizuálne skontrolovať možné miesto straty oleja. V prípade problému je nutné najskôr chýbajúci olej doliať a následne vyraziť do najbližšieho servisu.

Článok vznikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní